X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Mowa z Sieradzkiego

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 10:00
Jest to najdalej wysunięty na północny zachód region należący do Małopolski, dlatego gwara sieradzka określana jest jako Pogranicze Małopolsko-Wielkopolsko-Mazowieckie. 
Audio
Druchny weselne z regionu sieradzkiego
Druchny weselne z regionu sieradzkiegoFoto: Z archiwum Polona

Gwara sieradzka zaliczana jest do dialektu małopolskiego, trzeba jednak pamiętać, że Ziemia Sieradzka umiejscowiona jest między dużymi regionami Polski: Wielkopolską, Małlopolską, Mazowszem, a także za pośrednictwem Ziemi Wieluńskiej - ze Śląskiem. 

Występuje tam wiele cech fonetycznych, ale dzisiaj są rzadkie i niekonsekwentne. Zalicza się do nich wymowa międzywyrazowa udźwięczniająca: jag jest, jez jedno, jag nieraz, charakterystyczna dla gwar małopolskich; obecność mazurzenia; pojawianie się odmiennej wymowy samogłosek ścieśnionych ei a czy labializacji: łoko, łodmalować. Częste jest tam też mówienie: downij, późnij, dzisiej, tutej, a także dodawanie charakterystycznego mazowieckiego przyrostka -ić, -yć: powiedzić.

Więcej o szczegółach gwary sieradzkiej - w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Słowianek

Przygotowała: Patrycja Zisch

Gość: dr Ewelina Kwapień

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 8.50

at

Czytaj także

"Daj dla mamy", czyli mówimy w gwarze podlaskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 09:00
Gwara podlaska jest odłamem dialektu mazowieckiego, ale jest bardzo zróżnicowana, a jej odmiany były kształtowane przez liczne wpływy, m.in. białoruski, litewski, ukraiński rosyjski, niemiecki i jidisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwara podhalańska

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 09:00
Gwara podhalańska bardzo wyróżnia się na tle innych gwar ponieważ jej użytkownicy bardzo dbają o jej utrzymanie i rozwój, pielęgnują kwestie językowe i dbają o to, aby gwara ta trwała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywiecka mowa

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 09:00
Żywiecczyzna to region w południowo-środkowej Polsce, który należy do południowo-zachodniej części dialektu małopolskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwara warszawska

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 10:00
Gwary wytwarzały zarówno grupy społeczne, jak i etniczne po to, by podkreślić swoją odrębność czy żeby utrudnić obcym zrozumienie pewnych informacji.
rozwiń zwiń