X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
RCKL

Janusz Prusinowski Kompania, "Po śladach"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 15:00
Pierwsza nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2018.
okładka płyty
okładka płytyFoto: materiały promocyjne

"Mam nadzieję, że ta publikacja – tak jak zdjęcie z podróży – odzwierciedla miejsce, do którego zaprowadziła nas fascynująca wędrówka w poszukiwaniu muzycznej tożsamości i wewnętrznej jedności. Podążając śladami wiejskich muzykantów odkrywamy nieoczekiwane i nieoczywiste krajobrazy – muzyczne i ludzkie. Bywa, że zataczamy w nich coraz to nowe kręgi, czasem wkraczamy w obszary całkiem nieznane, a niekiedy odnajdujemy w nich coś niezwykle osobistego" - Janusz Prusinowski.


Janusz Prusinowski Kompania (wcześniej Trio) to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów i śpiewaczek, mistrzów improwizowanych mazurków i oberków – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Mety, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Stanisława Stępniaka, Marii Siwiec, Marii Pęzik i innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu. Członkowie Kompanii muzykę dopełniają tańcem, trasy koncertowe łączą z prowadzeniem warsztatów, a znajomość dawnego muzykanckiego rzemiosła – ze współczesną wrażliwością.

Na repertuar Kompanii składają się tańce i pieśni z Polski Centralnej, przede wszystkim mazurki – śpiewane, improwizowane, zawirowane, szalone. W czym tkwi źródło ich wielowarstwowej polirytmii, swobodnej i naturalnej, a zarazem perfekcyjnie precyzyjnej? Skąd pochodzą niezwykłe, czasem egzotyczne melodie, podważające ograniczenia stroju temperowanego? Jaki przekaz zawiera się w dawnych przyśpiewkach i pieśniach? Jakie są relacje mazurków z muzyką innych kultur? Konsekwentne podążanie za tymi pytaniami wytycza ścieżkę rozwoju Kompanii.

Podczas koncertu swoje 10-lecie świętowała Kompania Janusza Prusinowskiego

Istotnym dopełnieniem wiejskiego muzykowania jest taniec. To on czyni muzykę widzialną, dotykalną, zrozumiałą i dostępną. Oprócz koncertów (często również do tańca) muzykę Kompanii można więc usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich klubów tańca. Z kolei na warsztatach muzycznych i tanecznych członkowie zespołu dzielą się swoimi umiejętnościami i fascynacją. Z radością i satysfakcją można powiedzieć, że spora część młodych adeptów polskiej muzyki tradycyjnej rozpoczęła swoją przygodę ze skrzypcami, bębenkiem lub tańcem, zainspirowana pracą Kompanii Janusza Prusinowskiego.

Kompania występowała w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (między innymi w Chicago Symphony Center, Kennedy Center, Carnegie Hall) i – przede wszystkim – w Polsce, grając setki koncertów, pokazujących bogactwo i siłę polskiej muzyki tradycyjnej. W 2010 roku wspólnie z wybitnym pianistą Januszem Olejniczakiem zespół przygotował program koncertowy Wiejskie korzenie muzyki Fryderyka Chopina. Zespół współpracował również z takimi artystami, jak Michał Urbaniak, Artur Dutkiewicz, Tomasz Stańko, Alim Qasimov, Miguel Ituarte, Arthur Greene, Marcin Pospieszalski, Adam Strug, oraz z wieloma innymi znanymi muzykami.

W 2008 roku zespół wydał płytę "Mazurki", w roku 2010 – nagrodzoną Folkowym Fonogramem Roku 2010 w konkursie Polskiego Radia płytę "Serce", a w roku 2013 – wyróżnioną drugim miejscem w konkursie Polskiego Radia Folkowy Fonogram Roku 2013 płytę "Po kolana w niebie". 

Janusz Prusinowski – lider zespołu – jest dyrektorem artystycznym festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, współzałożycielem Domu Tańca, pomysłodawcą cyklu filmów dokumentalnych Telewizji Polskiej Dzika muzyka, inicjatorem wielu działań związanych z odrodzeniem muzyki wiejskiej w Polsce. W 2014 roku został uhonorowany brązowym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, a w 2015 roku doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Kultura ludowa.

Począwszy od 2014 roku muzycy Kompanii współpracują z Akademią Kolberga i szkołami Tradycji, są autorami projektów edukacyjnych oraz inicjatorami licznych działań dokumentujących właściwości wiejskiego muzykowania, przekazu tradycji muzycznych oraz nauki wiejskich tańców. Z muzycznych ziaren, które otrzymali od wiejskich mistrzów, starają się wyhodować na nowo świat, w którym wspólne muzykowanie, granie do tańca, doświadczenie wspólnoty i kontynuacja tradycji mają nowy sens.

Wojciech Smarzowski o płyce "Po śladach":

"Gdyby mi ktoś – dwadzieścia lat temu – powiedział, że dla przyjemności będę słuchał muzyki ludowej, to pękłbym ze śmiechu. Dzisiaj energia ludowych i etnicznych dźwięków, jej hipnotyzujący rytm i niewykalkulowane, transowe granie zajmuje w moim życiu bardzo ważne miejsce – plasuje się gdzieś pomiędzy punkiem, jazzem i muzyką alternatywną. Można by powiedzieć, że muzyka ludowa wdarła się do mojej głowy i do mojego serca przebojem :) A zaczęło się od tego, że Maniucha Bikont powiedziała, że na naszym filmowym wołyńskim weselu musi zagrać Janusz Prusinowski i jego zespół. Posłuchałem, i wiem, dlaczego tak powiedziała. Tylko nieliczni artyści potrafią zanurkować w świat swoich nauczycieli tak głęboko, oddać ducha pierwowzoru i jednocześnie dołożyć od siebie nową, rozpoznawalną i wyjątkową wartość".

Spis utworów

 1. Ober Piotra Gacy
 2. Kto jestem tu
 3. Mój Boże kochany
 4. Stepy akermańskie
 5. Stepowy
 6. Masz Marysiu obałka
 7. Deszczowy
 8. Rydz
 9. Powolniak
 10. U jelenia rogi
 11. Grębski
 12. Rytka
 13. Tu będę lulał
 14. Rubin
 15. Dobrzelin
 16. Pawelczyk
 17. A jużci precz
 18. Gdzie jest ta miłość

Skład zespołu

 • Janusz Prusinowski – skrzypce, śpiew, harmonia, cymbały, kontrabas, basy
 • Michał Żak – flet drewniany, szałamaja, klarnet, saksofon, basy, śpiew
 • Piotr Piszczatowski – bębenek, baraban, śpiew
 • Szczepan Pospieszalski – trąbka, basy, śpiew

Gościnnie

 • Wojciech Pulcyn – kontrabas

materiały prasowe/at

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja

Czytaj także

Kulturysta - Janusz Prusinowski

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 11:40
Skrzypek, lirnik, kompozytor i organizator. Założyciel Janusz Prusinowski Trio.Uczeń wiejskich muzykantów - Stanisława Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Józefa Kędzierskiego.Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia.Twórca programu edukacyjnego dla szkoły podstawowej „Janko Muzykant”.Inicjator i dyrektor programowy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Prusinowski: człowiek, który dzieli się miłością do tradycji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 15:14
Ma swój festiwal i na własną rękę odkrywa bogactwo muzyki ludowej. W audycji "Mówię TAK" rozmawialiśmy z Januszem Prusinowskm - muzykiem, lirnikiem, szefem festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, człowiekiem kochającym polską tradycję i wskrzeszającym ją w swojej muzyce m.in. w zespole Janusz Prusinowski Trio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Tradycja 2018. Janusz Prusinowski: zakochałem się w tej dzikiej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 13:10
- Najpierw była fascynacja mazurkami i oberkami, muzyką w wydaniu nieociosanym, a potem szukaliśmy sposobu, jak ją grać, żeby to była muzyka, która obroni się w każdych warunkach – mówił w Dwójce lider zespołu Kompania Janusza Prusinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera płyty "Po śladach" - Janusz Prusinowski Kompania

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 16:00
Na płycie "Po śladach" znalazły się zarówno starożytne obery, wykrzykiwane wyrywasy i improwizowane mazurki jak i utwory powstałe z poetyckiej refleksji. Goścmi "Źródeł" byli lider kapeli Janusz Prusinowski Kompania i Michał Żak, którzy ujawnili słuchaczom kulisy powstania najnowszej, czwartej płyty swojego zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Prusinowski Trio, "Mazurki"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 12:20
Druga nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2008.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Prusinowski Trio, "Serce"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 13:37
Pierwsza nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2010. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Prusinowski Trio, "Po kolana w niebie"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 16:15
Druga nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2013.
rozwiń zwiń