X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
RCKL

Kapela Maliszów, "Wiejski dżez"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 14:33
Pierwsza nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2017.
Kapela Maliszów, Wiejski dżez
Kapela Maliszów, "Wiejski dżez"Foto: mat. pras.

Rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci, grająca muzykę inspirowaną tradycją swojego regionu - powiatu gorlickiego, prezentuje swój drugi album - "Wiejski dżez". Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim, dialogujące ze współczesnością, zahaczające o różne style. W swej muzyce zespół wykorzystuje także skrzypce odziedziczone po ojcu Jana Malisza, Józefie oraz basy i bębny wykonane przez Jana w jego pracowni, w której powstają oprócz wyżej wymienionych, również takie instrumenty jak lira korbowa, fidel kluczowa (nyckelhharpa) i wiele innych.


Kapela Maliszów, zwycięzcy konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2017.


- To, co robimy, to marsz po wytyczonej ścieżce. Mamy większe doświadczenia i dzieci są już bardziej dojrzałe muzycznie. Wiele występowaliśmy i jesteśmy ograni. Nagrywamy własne utwory, oprócz kilku tradycyjnych. Główny korzeń trzyma nas przy tradycji. Są tu kompozycje zarówno Kacpra jak i moje. Moje są bardziej tradycyjne i troszkę się ścieramy, bo Kacper wybiega do przodu i dużo improwizuje - robi formę sztuki na bazie tradycji – powiedział o pracy przy ostatniej płycie swojego zespołu Jan Malisz. – Proste melodie nie przemawiają do Kacpra i Zuzi, lubią rzeczy skomplikowane. W trasie, gdy gra się ciągle to samo, muzyk się troszkę psuje, jest zmęczony i zaczyna mniej uważnie grać. Nudzi się mu muzyka, bo ileż można grać te same utwory. Tutaj gramy nowe i inspirujemy się wzajemnie. Porozumienie na poziomie genów nam bardzo pomaga.

- Na tej płycie sugeruję, jako skrzypek, pewien kierunek w który chciałbym się udać w mojej późniejszej karierze, jeśli taka będzie – powiedział Kacper Malisz – Jazz jest tym, co mnie kręci, muzyka tradycyjna ma swoje zasady i prawa, których łamać nie wolno. Można ją za to traktować jako bazę.

- Było bardzo trudno, mieliśmy trzy dni bardzo intensywnej pracy, daliśmy z siebie wszystko – podsumowała prace zespołu przy płycie "Wiejski dżez" Zuzia Malisz.

Spis utworów

 1. Zawiślocek 
 2. Dziwok 
 3. Zapychacz 
 4. Z górki na mazurki 
 5. Wiązanka mazurków 2 
 6. Zagrej mi muzycko 
 7. Drewniana Mańka 
 8. Niechciany
 9. Socha 
 10. Wiejski dżem 
 11. Chodzony bez celu
 12. Chmiel 

Skład zespołu

 • Jan Malisz – śpiew, basy, akordeon
 • Zuzanna Malisz – śpiew, baraban, bęben basowy
 • Kacper Malisz – skrzypce

materiały prasowe/Polskie Radio/at

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja

Czytaj także

Kapela Maliszów i "Wiejski dżez" na kolejnym krążku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 00:00
"Wiejski dżez" to druga, po "Mazurkach niepojętych", płyta Kapeli Maliszów. - Gramy, bo sprawia nam to przyjemność, to takie pogórzańskie podejście do muzyki. Chcemy grać i nagrywać coś dobrego - mówił w Czwórce skrzypek Kacper Malisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Kapeli Maliszów na festiwalu Nowa Tradycja 2018 - cz. 1.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 13:29
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Kapeli Maliszów na festiwalu Nowa Tradycja 2018 - cz. 2.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 15:32
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Maliszów doceniona przez "Songlines"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 16:00
Prestiżowe brytyjskie czasopismo specjalizujące się w muzyce świata przyznało kapeli czwarte miejsce na liście najlepszych płyt ostatnich pięciu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Maliszów: "Wiejski dżez" jest popisem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 18:00
- Trudno jest powstrzymać Kacpra w jego szaleństwie na skrzypcach i Zuzię tak samo. Istnieje między nami środek, gdzie spotyka się stare i nowe pokolenie i próbuje zrobić coś nowego, twórczego – mówił w Źródłach Jan Malisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Maliszów, "Mazurki niepojęte"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:43
Trzecia nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2015. 
rozwiń zwiń