X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
RCKL

Maria Pomianowska z zespołem, "The Voice of Suka"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 12:39
Trzecia nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2016 ex aequo z płytą Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej "Umówmy się na dziś".
okładka płyty
okładka płytyFoto: materiały promocyjne

Na tym albumie Maria Pomianowska oddaje głos przede wszystkim swoim ulubionym instrumentom: suce biłgorajskiej, suce mieleckiej i fideli płockiej. Staropolskie chordofony prowadzą melodie komponowane w większości w ostatnich latach przez Pomianowską do szuflady. Płyta „The Voice of Suka” to również wyraz głębokiego szacunku artystki do tradycji i historii tych zapomnianych na długie lata instrumentów.

Artystka pisała: "Jesteśmy świadkami powrotu do brzmienia zapomnianych instrumentów muzycznych. W moim odczuciu to jeden z elementów procesu odnajdowania tożsamości kulturowej i przywracania zagubionej, naturalnej hierarchii wartości. Na fali tych poszukiwań przed ponad dwudziestu laty - wsparta ogromną wiedzą Ewy Dahlig-Turek i mistrzowską ręką lutnika Andrzeja Kuczkowskiego - podjęłam się nie lada wyzwania: rekonstrukcji sposobu gry na zapomnianych staropolskich fidelach kolanowych: suce biłgorajskiej, suce mieleckiej i fideli płockiej. Wielkim wzbogaceniem procesu odtwórczego okazała się przyjaźń i wymiana doświadczeń ze Zbigniewem Butrynem - ludowym muzykiem z Janowa Lubelskiego, który podjął się rekonstrukcji suki biłgorajskiej ze znaczka pocztowego.

Płyta, którą Państwu oddaję, to moje muzyczne kartki z podróży. Kompozycje własne, które od lat pisałam "do szuflady". Dawno temu w Indiach zrozumiałam, że cała muzyka została już dawno skomponowana i znajduje się w miejscu poza czasem i przestrzenią. My artyści tworząc ją, w istocie odkrywamy tylko coś, co już istnieje, tak jak podróżnik odkrywa nowe lądy. Wydobywamy to z potencjalności i materializujemy. Klimaty tradycyjnej muzyki polskiej, echo melodii perskich, indyjskich czy skandynawskich, rytmy Radżastanu i Dalekiego Wschodu odcisnęły się w moim sercu jak pieczęć. Trzydzieści lat podróży po wszystkich kontynentach uświadomiło mi, że proste staropolskie instrumenty potrafią "rozmawiać" we wszystkich językach świata. Posłuchajcie ich odrodzonego dźwięku. Alfabetu XXI wieku".

Spis utworów

 1. Step
 2. Wind
 3. Rainbow
 4. Ocean
 5. Valley
 6. Island
 7. Fiord
 8. Forest
 9. River
 10. Desert
 11. Monsoon
 12. Służyłem ja tobie

Skład zespołu

 • Maria Pomianowska - śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka
 • Aleksandra Kauf - śpiew, suka biłgorajska, suka mielecka
 • Iwona Rapacz - suka basowa
 • Patrycja Napierała - perkusionalia

Gościnnie

 • Piotr Malec - tabla 
 • Marta Sołek - suka akompaniująca 
 • Bartek Pałyga - bas ludowy

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja

Czytaj także

Maria Pomianowska miłością do suki biłgorajskiej zaraża inne kontynenty

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 09:00
- Mam już uczniów w Radżastanie i Japonii, a niedługo pierwszymi magistrami suk zostaną moi uczniowie z Akademii Muzycznej w Krakowie. Ten instrument zaczyna być bardzo popularny, choć do łask wrócił dopiero 18 lat temu - opowiada w "Muzycznej Jedynce" Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Pomianowska: bardzo dobrze, że powstało Polskie Radio Chopin

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 17:54
- Ja z Chopinem - czyli z jego muzyką - pracuję już od wielu lat, niemiłosiernie go przerabiając, ale też grając w oryginale i brakowało mi takiego miejsca, w którym byśmy się poświęcili głównie jego muzyce i temu wszystkiemu co wokół Chopina się ogniskuje - mówi w "Kulturalnej Jedynce" artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomianowska, Parvez i Moniuszko w folkowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 13:00
- Muzyka Chin czy Wietnamu jest daleka od naszej. Dlatego, promując w tych krajach twórczość polskich kompozytorów, staramy się tak dobierać program, by był on zrozumiały, a jednocześnie zachęcił odbiorców do dalszego poznawania naszej kultury - mówiła Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Pomianowska i Przyjaciele, "Chopin na pięciu kontynentach"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 13:53
Druga nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2010. 
rozwiń zwiń