X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli, "Duch gór"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 12:08
Druga nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2016.
Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli, Duch gór
Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli, "Duch gór"Foto: mat. pras.

Podhalańscy Górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku, to od wieków "ślebodni", czyli wolni i niezależni pasterze i wojownicy, niepodlegli, sprawiedliwi, dumni i honorowi. Ich muzyka i mocny, wielogłosowy męski śpiew, będąca dominującą częścią obu kultur, te cechy mocno podkreśla. „Duch Gór” to projekt, w którym po raz pierwszy spotykają się obie prastare tradycje muzyczne. Tworzą go dwa uznane w swoich regionach zespoły – Trebunie-Tutki z Zakopanego i Urmuli Quintet z Tibilisi. Wykorzystując pasterskie instrumentarium i tradycyjną polifonię, muzycy wskrzeszają podhalańsko-kakuazkie duchy przodków, legendarnych herosów gór.

Trebunie-Tutki - to najsłynniejsza w Polsce muzykująca od pokoleń góralska rodzina. Jako pierwszy zespół z Polski rozpoczęli przed laty dialog z odmiennymi kulturowo i geograficznie gatunkami muzycznymi, m.in. z jamajską gwiazdą roots reggae Twinkle Brothers i Adrianem Sherwoodem.

Urmuli Quintet - to gruziński zespół powstały w 1994 roku, ratujący od zapomnienia tradycje muzyczne tej kultury. Ich repertuar składa się zarówno z autorskich, jak i tradycyjnych utworów muzyki instrumentalnej oraz charakterystycznych dla gruzińskiego folkloru pieśni polifonicznych, z których najstarsze sięgają średniowiecza. Gruziński śpiew polifoniczny wpisany został na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości w 2008. Gruziński kwintet śpiewaków i multinstrumentalistów Urmuli od ponad 20 lat pielęgnuje tradycje muzyczne swojej kultury. Zespół ma w swoim repertuarze charakterystyczne dla różnych regionów Gruzji pieśni polifoniczne i muzykę instrumentalną. Najstarsze pieśni wielogłosowe śpiewane przez Urmuli pochodzą ze średniowiecza, a ich struktura zróżnicowana jest regionalnie. Podczas koncertów wykorzystują tradycyjne gruzińskie instrumentarium, m.in. lutnie panduri i chonguri, podwójnostroikowy dęty drewniany duduk (wpisany również na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości) smyczkowe chuniri, flet salamuri oraz dudy chiboni.

Projekt „Duch gór” powstał we współpracy wydawnictwa Unzipped Fly Records z Culture.pl oraz Programem 2 Polskiego Radia.

Spis utworów

 1. Powstańcie przodkowie
 2. Moja dziewczyno
 3. Do tańca
 4. Na zbój
 5. Moja Frejerka Ciupazka
 6. Pożegnanie
 7. W lesie
 8. Hej Giewoncie
 9. Między wschodem a zachodem
 10. Redyk
 11. Ballad

Skład zespołu

 • Krzysztof Trebunia-Tutka – śpiew, skrzypce, koza podhalańska, dwojnica, fujara bezotworowa, gwizdanie, dzwonki owcze, róg
 • Anna Trebunia-Wyrostek – śpiew, basy podhalańskie, wyskanie
 • Jan Trebunia-Tutka – altówka, śpiew 
 • Andrzej Polak – skrzypce, śpiew
 • Kuba „Bobas” Wilk – kontrabas
 • Nugzar Kavtaradze – śpiew, phanduri, duduk
 • Shalva Abramashvili – śpiew, chuniri david ratiani – śpiew, chonguridabali bani
 • Tamaz Mamaladze – śpiew, phanduribani, gudastviri
 • Gela Tabashidze – śpiew, salamuri

materiały prasowe/at

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja

Czytaj także

Źródła: Urmuli na Nowej Tradycji 2009

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2009 12:03
30 kwietnia 2009, godz. 15:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trebunie Tutki i Urmuli na gruzińskim szlaku

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 00:02
- Szukamy ducha gór nie tylko w naszym Giewoncie i nad tatrzańskimi stawami. Ruszyliśmy do Gruzji i tam odnajdujemy siebie na nowo - mówił w Czwórce Krzysztof Trebunia-Tutka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

3. "Duch gór" – Trebunie Tutki & Quintet Urmuli

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 17:06
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trebunie Tutki i Quintet Urmuli z "Duchem gór" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 20:00
Podhalańscy górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku to od wieków "ślebodni", czyli wolni i niezależni pasterze i wojownicy, niepodlegli, sprawiedliwi, dumni i honorowi.
rozwiń zwiń