X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Dyskurs

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 12:00
- Słowo dyskurs nie jest wyłączną własnością etnologii. Korzystają z niego przedstawiciele nauk społecznych, humanistycznych, studiów kulturowych i językoznawcy - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Maria Małanicz-Przybylska. - Słowo to pojawia się w publicystyce i języku potocznym. W ramach tych różnych dyscyplin używane jest w różnych znaczeniach.
Audio
  • Dr Maria Małanicz-Przybylska opowiada, czym jest dyskurs w antropologii (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Słownik języka polskiego definiuje dyskurs jako dyskusję, rozmowę lub przemowę, zwłaszcza na tematy naukowe, albo jako wywód dokonany na zasadzie logicznego wnioskowania. W językoznawstwie dawniej dyskurs oznaczał dłuższa wypowiedź, później tym słowem zaczęto określać zbiór wypowiedzi na dany temat.

W antropologii dyskurs to tekst w kontekście, albo tekst w użyciu. Słowo dyskurs odnosi się do języka, słów i tekstów rozumianych jako umieszonych w społecznym i kulturowym kontekście. Wynika z tego, że aby zrozumieć znaczenie konkretnej wypowiedzi trzeba mieć świadomość kontekstu w jakim została umieszczona, kto mówił, gdzie, dlaczego, do kogo itd.

 Dyskurs jest sposobem mówienia o świecie, pisania o świecie i sposobem oddziaływania na świat. Wskazuje on granice tego, co da się powiedzieć o danym wydarzeniu, czy zjawisku w danym miejscu, ale też pokazuje jak my je postrzegamy, jak je sobie wyobrażamy i jak je wartościujemy.

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Maria Małanicz-Przybylska

Data emisji: 04.05.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs

Zobacz więcej na temat: antropologia