X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Hymn Polski 2018

Poruszająca melodia mazurka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 10:38
Józef Wybicki ułożył słowa pod dźwięki ludowego mazurka, nieznanego kompozytora. Ta melodia mazura była popularna wtedy na terenach byłej Polski.
Audio
  • Hasłem Legionów Polskich we Włoszech były słowa "Ludzie wolni są braćmi" - słuchowisko o powstaniu "Mazurka Dąbrowskiego". (RWE, 1972)

Historia "Mazurka Dąbrowskiego" zaczyna się w 1797 roku we włoskim miasteczku Reggio Emilia.

– To tu w dniach od 16 do 19 lipca, zaraz po przybyciu na miejsce, na pierwszy widok Wojska Polskiego, jak wspominał sam gen. Dąbrowski, Józef Wybicki pisze swoją pieśń. Napoleon miał "Marsyliankę", która warta była dla niego 100 pułków artylerii. Podobną bojową pieśń chciał mieć dla swoich legionistów Dąbrowski – mówił Wojciech Trojanowski, reporter Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w  audycji z 1972 roku.

Utwór nosił wówczas nazwę "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" i był poświęcony ich organizatorowi i dowódcy - gen. Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Wybicki ułożył słowa pod dźwięki ludowego mazurka, nieznanego autora. Polski nie było wówczas na mapie Europy i nikt o niej nie myślał w dalekich Włoszech. Właśnie w takich okolicznościach powstała pieśń, która mówi: "jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy".

Pytanie o autora muzyki przez wiele lat było bardzo często stawiane przez badaczy historii i muzykologów. Kuszącą była teoria, że kompozytorem melodii był książę Michał Kleofas Ogiński, wybitny kompozytor, twórca słynnego poloneza "Pożegnanie z ojczyzną". Jednak ta teza nie znalazła potwierdzenia.

"Mazurek Dąbrowskiego" przeczy tradycyjnemu myśleniu o hymnie państwowym. Z reguły hymny są powolne i poważne, a hymn Polski jest skocznym, punktowanym mazurem. Ale to on wygrał w 1927 roku z klasycznym przykładem utworu hymnicznego, który wtedy był "najgroźniejszym" kontrkandydatem "Mazurka Dąbrowskiego", czyli z "Rotą" Feliksa Nowowiejskiego do słów Marii Konopnickiej.