X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Teatr Polskiego Radia

Bohiń

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 08:00
W najbliższą niedzielę, 6 czerwca o godz. 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko na podstawie powieści Tadeusza Konwickiego pt. "Bohiń"  w adaptacji Marty Rebzdy i reżyserii Waldemara Modestowicza.
Kadr z nagrania słuchowiska Bohiń
Kadr z nagrania słuchowiska "Bohiń"Foto: W. Kusiński

„Bohiń” Tadeusza Konwickiego uznawana jest za jeden z najpiękniejszych romansów dworkowych, jakie powstały w polskiej literaturze powojennej.

„Przedzieram się przez zaułki czasu, przez drętwotę wyobraźni, przez moją własną rzekę jakiegoś bólu i muszę się przedostać na tamten brzeg, do mojej babki, Heleny Konwickiej, starzejącej się powoli panny w smutnym czasie, w posępnej epoce, w beznadziejnej chwili beznamiętnej historii, co płynie jak powódź za nami, obok nas, przed nami" – pisze Tadeusz Konwicki, będący jednocześnie narratorem powieści.

„Bohiń” jest próbą (re)konstruowania opowieści o nieznanej pisarzowi babce, Helenie Konwickiej, pannie z podupadłego dworku na Wileńszczyźnie, która mieszka z ojcem, od 1863 roku pogrążonym w milczeniu. Główny wątek powieści stanowi romans bohaterki z młodym Żydem, powracającym po tułaczce do pobliskiej mieściny. Trzydziestoletnia Helena Konwicka do momentu spotkania Eliasza Szyry siłą nawyku trwa w żałobie po narzeczonym, który poległ w powstaniu styczniowym.

Tadeusz Konwicki  bardzo sugestywnie kreśli obraz Heleny, kobiety pięknej i wrażliwej, pełnej sprzecznych uczuć osobistych i równie sprzecznych zachowań społeczno-obywatelskich, zdeterminowanych trudną sytuacją narodową po powstaniu styczniowym.


Tadeusz Konwicki "Bohiń"

Adaptacja: Marta Rebzda

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Piotr Moss


Obsada: 

Anna Dereszowska, Piotr Bajtlik, Olgierd Łukaszewicz, Leon Charewicz, Piotr Grabowski, Włodzimierz Press, Martyna Szymańska, Damian Damięcki, Michał Mikołajczak, Krzysztof Stelmaszyk, Mariusz Jakus,

 

Na słuchowisko "Bohiń" zapraszamy w niedzielę (06.06) tuż po godz. 21.00.