X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Teatr Polskiego Radia

Bal w operze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 08:00
2 stycznia o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Juliana Tuwima "Bal w operze" w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Julian Tuwim
Julian TuwimFoto: Wikipedia/domena publiczna

"Bal w Operze” powstał w 1936 roku. "Jest gwałtowną satyrą polityczną napisaną przez człowieka zrozpaczonego. Ale też czymś więcej. Bo odraza autora zwraca się nie tylko do danego ustroju, lecz do społeczeństwa ludzkiego w ogóle” - pisał w przedmowie do "Balu w Operze”,  przygotowanego przez Wydawnictwo Literackie, Czesław Miłosz . Tekst napisany został z taką dezynwolturą i nagromadzeniem wulgaryzmów, że poemat w całości opublikowano dopiero pół wieku później.

Składa się on ze wstępu, który stanowi cytat z Apokalipsy św. Jana oraz jedenastu rozdziałów, połączonych w dość luźny związek przyczynowo skutkowy. Świat przedstawiony rozłożony jest na trzy plany: tytułowy bal, wioskę oraz miasto. Obok scen realistycznych, widocznych zwłaszcza we fragmentach z życia codziennego XX-wiecznej Polski, utwór tworzą również sceny fantastyczne i mityczne. Cytat z Apokalipsy św. Jana również zamyka poemat Juliana Tuwima. 

O czym opowiada poemat Tuwima? Archikrator, władca wszechpotężny, wydaje bal. Gośćmi są członkowie rządu, arystokraci, dyplomaci, potentaci finansowi, oficerowie. W tym bezkompromisowym pamflecie widzimy, że ich życie kręci się wyłącznie wokół seksu i władzy. "Bawią się, niebaczni na rzeczywistość, w której przygotowuje się ich klęska. Tuwim kilkoma kreskami umie narysować Polskę na wpół miejską, na wpół wiejską, czy też jej niedomiejskość i niedowiejskość, tak że jej niemal esencją staje się niewykończona kamieniczka granicząca z polami” - pisze Miłosz.

Podczas gdy jedni widzą w katastrofizmie Tuwima zapowiedź kataklizmu jedynie pewnej formacji polityczno-społecznej, Czesław Miłosz dopatruje się w nim widocznej wizji zagłady całej ludzkości, a wręcz „modlitwy o nieistnienie świata, który jest zbyt występny, żeby miał prawo trwać”. 

Słuchowisko w doborowej obsadzie. Waldemar Modestowicz zaprosił do współpracy następujących aktorów: Danutę Stenkę, Ewę Konstancję Bułhak, Katarzynę Dąbrowską, Justynę Kowalską, Adama Ferencego, Mariusza Bonaszewskiego, Piotra Grabowskiego oraz Jakuba Kordasa. Muzykę skomponował Piotr Moss.

 

Julian Tuwim "Bal w operze"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Adaptacja radiowa: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Moss


Obsada: 

Danuta Stenka, Ewa Konstancja Bułhak, Katarzyna Dąbrowska, Justyna Kowalska, Adam Ferency, Mariusz Bonaszewski, Piotr Grabowski, Jakub Kordas.


Na słuchowisko "Bal w operze" zapraszamy w sobotę (2.01) tuż po godz. 21.00.