X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Teatr Polskiego Radia

Lepsza

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 08:00
14 listopada o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Jerzego Szczudlika pt. "Lepsza" w  reżyserii Krzysztofa Szustera.
Barbara Kraftówna
Barbara KraftównaFoto: Polskie Radio

To kolejna sztuka pisana z myślą o aktorach, a w zasadzie aktorkach. Mimo, że jednym z bohaterów jest mężczyzna, psychoterapeuta, Cezary, to dramat rozgrywa się pomiędzy dwiema aktorkami w zaawansowanym wieku. Starość dotyczy nas wszystkich, ale najbardziej chyba dotyka artystów, tych, którzy całe życie występowali na scenie, byli adorowani, podziwiani, i nagle ze sceny, wprost spod świateł jupiterów muszą zejść w smugę cienia. Jak mówi jedna z bohaterek: „komu potrzebna stara gwiazda?...”. Muszą wystarczyć wspomnienia minionej chwały, zagranych ról. Te role w nich zostają, te twarze, często wiecznie młode kryją się w zakamarkach ich zmarszczek i czynią starość nieznośną. Gdy odchodzą bliscy, gdy schodzą ze sceny, wtedy często pozostaje tylko dom opieki, w którym rozgrywa się akcja dramatu Jerzego Szczudlika. Lecz nawet tam, za kulisami życia, przy przyćmionych światłach, nie gasną w nich potrzeby przyjaźni,  miłości, a nawet pożądania.

Najtrudniejsza, najmniej wdzięczna rola to ta grana na co dzień bez pomocy suflera. Zacytujmy jeszcze jeden fragment dramatu:  „najpierw jesteś człowiekiem, później kobietą, a na końcu aktorką. Popatrz w lustro i staraj się dostrzec te trzy twarze … jak tylko jedna będzie zadowolona, to … misja się nie powiodła.” Cechy, które nierzadko charakteryzują aktorów – to wybujałe ego, chorobliwe ambicje, czy zazdrość. Głównym tematem sztuki „Lepsza” autor uczynił więc rywalizację pomiędzy dwiema wybitnymi aktorkami, wiecznego współzawodnictwa, które stało się motorem ich działania od czasu, gdy razem chodziły do szkoły. Rywalizację o role, mężczyzn, sławę, czasem popychającą do czynów niegodnych. Nasze bohaterki zdają sobie sprawę, że ich konkurowanie pozostanie na wieki nierozstrzygnięte,  jedna z nich przyznaje: „prawidłowy werdykt mógłby zapaść pewnie tylko wtedy, kiedy grałybyśmy w tym samym czasie te same role.” Ale ta rywalizacja ma też swoją jasną stronę, jest bowiem, mimo wszystko, źródłem ich wielkiej przyjaźni.  

Dramat Jerzego Szczudlika „Lepsza” - to opowieść pełna niespodziewanych zwrotów akcji, a także humoru i ironii, bo tylko tak, według autora, da się rozmawiać o rzeczach śmiertelnie poważnych. 

 

Jerzy Szczudlik "Lepsza"


Reżyseria: Krzysztof Szuster

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:

Barbara Kraftówna, Teresa Lipowska, Krzysztof Wakuliński

Na słuchowisko „Lepsza” zapraszamy w sobotę (14.11) tuż po godz. 21.00.