X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Lato z Radiem 2018

Chrząszcz czy świerszcz? Co tak właściwie brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 12:42
"Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie i Szczebrzeszyn z tego słynie". Ale to zdanie nie do końca jest prawdziwe. Szczebrzeszyn może pochwalić się dużo większą liczbą chrząszczy.
Audio
  • "Lato z radiem" było w Szczebrzeszynie cz. I (Lato z radiem/Jedynka)
  • "Lato z radiem" było w Szczebrzeszynie cz. II (Lato z radiem/Jedynka)
  • "Lato z radiem" było w Szczebrzeszynie cz. III (Lato z radiem/Jedynka)
Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie
Pomnik chrząszcza w SzczebrzeszynieFoto: Shutterstock

Szczebrzeszyn jest małym miastem w województwie lubelskim. Być może nie byłby znany gdyby nie wierszyk Jana Brzechwy. Pierwszy pomnik chrząszcza – czy też świerszcza, jak twierdzi wielu – stanął w Szczebrzeszynie w 2002 roku. Od tamtej pory pomników przybywało. Znaleźć je można na Rynku, koło starego zamku, w Miejskim Domu Kultury i wewnątrz jego budynku. Niektóre mają nawet dwa metry wysokości. – Wydaje mi się, że chrząszcz pod zamkiem jest bardziej naturalny niż ten na Rynku i bardziej pasuje do trzciny. Ten, stojący u stóp zamku, powstał jako pierwszy – powiedziała  przewodniczka Maria Formal.

W audycji powiedzieliśmy też o festiwalu Stolica Języka Polskiego. Ponadto odwiedziliśmy również Muzeum Starych Zegarów, Zagrodę w Guciowie i Roztoczański Park Narodowy. A Koło Gospodyń Wiejskich, na czele z Elżbietą Ordyniec, zaprosiło nas na lokalny poczęstunek.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Piotr Duda (pomysłodawca festiwalu Stolica Języka Polskiego), Janusz Kapecki (przewodnik miejski), Maria Formal (przewodniczka), Stanisław Jachymek (właściciel zagrody w Guciowie), Tadeusz Grabowski (dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego), Leszek Marek Duda (Muzeum Starych Zegarów), Katarzyna Karpowicz (przedstawicielka rodziny malarzy), Joanna Król (Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie), Elżbieta Odyniec (Koło Gospodyń Wiejskich)

Data emisji: 11.08.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00

abi