X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Lato z Radiem 2018

Tajemnice Grunwaldu. Co jest prawdą, a co fałszem?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 12:30
"Lata z Radiem" nie mogło zabraknąć pod Grunwaldem, gdzie corocznie odbywa się największa w Europie rekonstrukcja historyczna-Bitwy pod Grunwaldem, która rozegrała się dokładnie 608 lat temu. 
Audio
  • Tajemnice bitwy pod Grunwaldem (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Co jedzono i w jakie gry grano... czyli ciekawotki o Bitwie pod Grunwaldem (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Tłumy pod Grunwaldem (Lato z Radiem/Jedynka)
Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Zdjęcie archiwalne
Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Zdjęcie archiwalneFoto: Shutterstock.com

Tłumy turystów – liczące od 80 do 100 tys. osób – przyjeżdżają na inscenizację bitwy, ale są i tacy, którzy stawiają się pod Grunwaldem już kilka dni wcześniej, by zbudować obozowisko zgodnie z zasadami historycznej rekonstrukcji. 

- Podczas pierwszej rekonstrukcji w 1996 roku było nas tu jedenastu. W drugiej było nas chyba czternastu. A w 1998, gdy zjechała już tutaj cała Polska, w obozie było 800 osób. Obecnie są to ponad trzy tysiące - mówi Jacek Szymański odgrywający rolę Jagiełły w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem.  - Przyjeżdżamy dla tego miejsca, dla historii i dla tych ludzi, którzy tworzą jedną wielką rodzinę - podkreśla. 

Ale czy to wszystko, co wiemy o wydarzniach z 15 lipca jest prawdą? - Nasza narracja o bitwie pod Grunwaldem oparta jest w całości na Janie Długoszu. Napisał piękną narrację, około 100 stron tego opisu i my to przyjmujmy na wiarę - mówi prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski, redaktor naczelny "Mówią Wieki". A jak to wyglądało naprawdę? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

W audycji mówiliśmy także o wspaniałych osiągnięciach polskiego oręża i pokazaliśmy ludzi, których pasją są rekonstrukcje historyczne. Zastanawialiśmy się też, gdzie tak naprawdę znajdują się dwa nagie miecze, co jedzono w 1410 roku i w co grano. Więcej w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Jarosław Płotkowski (Chorągiew Zachodniopomorska), Jacek Szymański (Jagiełło w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem), prof. Michał Kopczyński (redaktor naczelny "Mówią Wieki", Muzeum Historii Polski), Arkadiusz Jaworski i Stanisław Makowski (Grupa Ratownicza PCK Ostróda), Jarosław Struczyński (dyrektor Zamku w Gniewie, Urlich von Jungingen w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem), Przemysław Rej (dowódca Chorągwi Krakowskiej, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie), Aneta Tetner (szefowa Gospody Rycerskiej), Rafał Adamski(Chorągiew Mazowiecka), Jagna Badurowicz (Chorągiew Zachodniopomorska), Anna Maj (Chorągiew Zachodniopomorska), dr Anna Suska-Więch (Centrum Słuchu w Kajetanach), Arkadiusz Rutkowski (fotograf) oraz inni. 

Data emisji: 14.07.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh