X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
82 lata Dwójki

Janusz Krasiński. Dramaturg radiowych spektakli

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 15:00
Pisarz, członek Szarych Szeregów, żołnierz Powstania Warszawskiego, a także więzień Auschwitz i Dachau, wspominał w archiwalnym nagraniu pracę w Naczelnej Redakcji Słuchowisk w Polskim Radiu w latach 70.
Audio
  • Janusz Krasiński o współpracy z Polskim Radiem (Przyjaciele Dwójki)
Janusz Krasiński
Janusz KrasińskiFoto: Mariusz Kubik/wikimedia/domena publiczna

Janusz Krasiński urodził się 5 lipca 1928 r. w Warszawie. Po wojnie mieszkał w Niemczech, skąd do Polski wrócił w 1947 r. Oskarżony przez komunistów o szpiegostwo na rzecz USA został skazany na 15 lat więzienia, które opuścił w 1956 r. na mocy amnestii. Po wyjściu na wolność pracował jako drukarz i magazynier.

Debiutował na łamach "Po prostu" wierszem "Karuzela". W latach 1960-66 był redaktorem redakcji słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Współpracował ze tygodnikami "Współczesność" i "Kultura", a także z "Dialogiem".

Jego pierwsza powieść "Haracz szarego dnia" ukazała się w 1973 roku. Czterotomowy cykl powieści autobiograficznych uhonorowany w 2006 roku nagrodą im. Józefa Mackiewicza ("Na stracenie", "Twarzą do ściany", "Niemoc", "Przed agonią"). Janusz Krasiński był członkiem m.in. Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN Clubu, Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, a także Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zmarł nagle w niedzielę 14 października 2012 roku.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Ewa Stocka-Kalinowska 

Z nagrań archiwalnych: Janusz Krasiński (pisarz, dramaturg)

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 11.45

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak