X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
82 lata Dwójki

Witold Lutosławski. Na straży jakości Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 15:53
Witold Lutosławski nawiązał współpracę z radiem jeszcze przez II wojną. Mawiał, że przez wykonywane zajęcie narobił sobie sporo wrogów.
Audio
  • Elżbieta Markowska o pracy Lutosławskiego w Polskim Radiu
Witold Lutosławski na próbach do koncertu. Rok 1967.
Witold Lutosławski na próbach do koncertu. Rok 1967.Foto: z archiwum NOSPR

W roku 1935 kompozytor, mimo młodego wieku i braku dyplomu, cieszył się na tyle dużym poważaniem w środowisku muzycznym, że został zatrudniony w Polskim Radiu w charakterze "kontrolera audycji radiowych". - Praca polegała na sporządzaniu raportu z danego dnia i ocenianiu muzycznych propozycji radia pod względem artystycznym - opowiadała w Dwójce Elżbieta Markowska, autorka książki "Lutosławski 1913 - 2013". - Kontroler przekazywał poufnie informacje do kierownictwa wydziału muzycznego. Prawdopodobnie jego opinie wyciekały jednak na zewnątrz, skąd zapwne brała się niechęć niektórych muzyków do Lutosławskiego - wyjaśniła.

Z Polskim Radiem kompozytor był też związany po zakończeniu wojny. Przez 13 lat pozostawał etatowym ilustratorem muzycznym audycji literackich i radiowych słuchowisk. - Pierwszy ślad tej współpracy pochodzi z 23 kwietnia 1945 roku, kiedy to Lutosławski złożył podanie o przyjęcie do pracy w radiu na stanowisku referenta muzyki poważnej. Napisał bardzo dużo muzyki do słuchowisk opartych na dramatach, ale też do audycji poetyckich i audycji dla dzieci. Większość nagrań się zachowała - opowiadała rozmówczyni Anny Skulskiej.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Więcej na temat związków Witolda Lutosławskiego z Polskim Radiem w nagraniu audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak