X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
82 lata Dwójki

Andrzej Mularczyk. 62 lata z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 15:40
Pisarz, scenarzysta i reportażysta i autor wielu znakomitych słuchowisk to jeden z tych twórców, bez których trudno wyobrazić sobie Polskie Radio, zarówno dzisiaj, jak i przed wieloma laty.
Audio
Andrzej Mularczyk. Zdjęcie pochodzi z publikacji: 70 lat Polskiego Radia, 1995 r.
Andrzej Mularczyk. Zdjęcie pochodzi z publikacji: "70 lat Polskiego Radia", 1995 r.Foto: Archiwum PR

Andrzej Mularczyk pracę reportażysty podjął w wieku 19 lat, którą - po studiach na UW - kontynuował od 1955 roku jako reporter tygodnika "Świat". W tym samym czasie nawiązał współpracę z Redakcją Reportaży Polskiego Radia, gdzie zrealizował kilkadziesiąt audycji dokumentalnych.

Wieloletnie doświadczenie dokumentalisty zaowocowało kilkoma książkami z dziedziny literatury faktu (m.in. "Co się komu śni", "Czyim ja żyłem życiem" oraz "Polskie miłości").


sami swoi pap 1200.jpg
Gorzki śmiech. Kargul i Pawlak non-fiction

Jest także autorem prozy literackiej ("Śmietnik Pana Boga", "Cudownie ocalony" i "Świeży zapach dzikiej mięty"), która była podstawą niektórych jego scenariuszy filmowych, według których powstało kilkanaście filmów fabularnych (wśród nich niezapomniany tryptyk filmowy "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć") oraz wiele spektakli i filmów telewizyjnych (m.in. "Ostatnie takie trio", "Cesarskie cięcie", "Goryl, czyli ostatnie zadanie", "Dom na kościach" i "Bal stulecia"). Jest autorem serialu "Droga" oraz współtwórcą (z Jerzym Janickim) opowieści filmowej "Dom", określonej mianem serialu wszech czasów.

Andrzej Mularczyk napisał ponad 70 słuchowisk, wielokrotnie nagradzanych na konkursach literackich i emitowanych przez liczne radiofonie europejskie. Wiele z nich reprezentowało polską dramaturgię radiową na konkursach Prix Italia. Jako jedyny polski autor został dwukrotnie laureatem tej międzynarodowej nagrody radiowej. Od 1960 r. Andrzej Mularczyk jest również nieprzerwanie autorem popularnej powieści radiowej "W Jezioranach", emitowanej co tydzień na antenie Programu I Polskiego Radia.


andrzej mularczyk pap 1200.jpg
Andrzej Mularczyk: bez piłki nie byłbym pisarzem

Wiele jego zrealizowanych scenariuszy filmowych i telewizyjnych było opartych na tekstach słuchowisk, gdyż ich autor uważa, że uprawianie wielu form wypowiedzi poszerza pole realizacji wyobraźni twórczej. Nazywa Radio "Wielką Wspólnotą Osobnych", z którą w epoce wszechogarniającego wrzasku można się porozumiewać cicho, szeptem i na ucho. Stąd jego wierność dla Teatru Polskiego Radia.

Za twórczość literacką dla Polskiego Radia w latach 60. został uhonorowany Złotym Mikrofonem, a w 1996 r. zaszczytną nagrodą Wielkiego Splendora Teatru Polskiego Radia. Na 80-lecie Polskiego Radia otrzymał Diamentowy Mikrofon (2005).

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Andrzeja Mularczyka w audycji przygotowanej przez Ewę Stocką-Kalinowską.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak