X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
82 lata Dwójki

Roman Jasiński. "Chciałem nasycić radio polską muzyką"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 19:00
- Tuż po wojnie mieliśmy szczególnie trudne zadanie, bo wszystkie biblioteki były w dużej mierze zniszczone. Partytury trzeba było wyławiać z prywatnych rąk i schowków - mówił w archiwalnym nagraniu kultowy dziennikarz muzyczny, który związany był z Polskim Radiem od 1935 roku.
Audio
  • Elżbieta Jasińska o swoim ojcu Romanie Jasińskim (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Roman Jasiński
Roman Jasiński Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Roman Jasiński w latach 1945-1969 był dyrektorem muzycznym Polskiego Radia, autorem ponad tysiąca audycji z cyklu "Rozmaitości muzyczne", a także książek o życiu muzycznym Warszawy. Kilka lat temu ukazały się również jego wspomnienia zatytułowane "Zmierzch starego świata". Jego córka Elżbieta, która opracowała ów tom, opowiadała w Dwójce, że jej ojciec był prawdziwym pasjonatem muzyki i prowadził skrupulatny wielogodzinny nasłuch radiowej anteny, podczas którego wynotowywał uwagi na temat prezentowanych utworów. - Na zewnątrz sprawiał wrażenie człowieka chaotycznego i roztrzepanego, ale tak naprawdę był metodyczny i pedantyczny.

Elżbieta Jasińska dodawała, że jej ojciec miał poczucie misji podzielenia się ze społeczeństwem mniej znanym polskim repertuarem, dlatego chętnie zamawiał nagrania utworów symfonicznych i operowych spoza kanonu. - Choć nie był entuzjastą muzyki współczesnej, to umiał ocenić, co jest wartościowe, dzięki czemu wybrane przez niego utwory reprezentujące Polskie Radio podczas Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów przez lata zwyciężały.

W audycji mówiliśmy też, dlaczego Roman Jasiński, który był dobrze zapowiadającym się pianistą, zrezygnował z kariery zawodowego muzyka oraz dlaczego postrzegał los pianistów jako ciężki. Ponadto Elżbieta Jasińska opowiadała o powojennych zapiskach swojego ojca, z których wyłania się fascynujący obraz ówczesnego życia muzycznego w Polsce. W audycji zabrzmiały też archiwalne wypowiedzi legendarnego radiowca.

***

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Gość: Elżbieta Jasińska (córka Romana Jasińskiego)

Data emisji: 1.03.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak