X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

Na początku Trzej Królowie nie byli królami

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 12:30
Co ciekawe, nie zawsze było ich też trzech. - W katakumbach wczesnochrześcijańskich Jezusowi pokłon składają czasem cztery, a czasem dwie postaci - o motywie Trzech Króli w sztuce mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani.
Audio
  • Motyw Trzech Króli w sztuce (W stronę sztuki/Dwójka)
Mozaika w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie przedstawiająca wizytę trzech magów u Jezusa
Mozaika w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie przedstawiająca wizytę trzech magów u Jezusa Foto: MM, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Historyczka sztuki podkreślała, że dopiero w średniowieczu liczbę mędrców, którzy przybyli do narodzonego Jezusa, ustalono na trzech. Wtedy też obdarzono ich koronami, imionami oraz zróżnicowano ze względu na wiek i kolor skóry.

W audycji dr Fabiani skupiła się na wczesnych przedstawieniach tego motywu, m.in. na mozaice z V wieku, która znajduje się w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. - Nieznany artysta pokazał tam wizytę trzech magów, czyli kapłanów perskich, najpierw u Heroda, potem u Jezusa. Nie ma tam żadnej stajenki i żadnych zwierząt. Wszak ewangelista Mateusz pisał, że weszli do domu, więc na mozaice mamy dom i to nie byle jaki - opowiadała.

Dr Fabiani prowadziła rozważania na temat dwóch kobiet, które towarzyszą Jezusowi na rzymskiej mozaice. Według jednej z interpretacji wcale nie są to Matka Boska i babcia Jezusa. Badaczka opowiedziała też historię podobnej mozaiki z Betlejem, która przetrwała historyczne zawieruchy dzięki postaciom trzech perskich magów.

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki 

Prowadzi: dr Bożena Fabiani 

Przygotowała: Ewa Prządka

Data emisji: 8.01.2017

Godzina emisji: 10.15

bch/mk


Komentarze1
aby dodać komentarz
mur2017-01-08 17:50 Zgłoś
Czyli mogło być ich nawet sześciu. Przekaz nie był precyzyjny.