X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

U źródeł "Cichej nocy", najsłynniejszej kolędy na świecie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 11:05
"Stille Nacht" powstało, bo w austriackim Oberndorf... zepsuły się organy. Kolędę, dziś wykonywaną w ponad trzystu językach i dialektach, stworzono w jeden dzień jako utwór na chór, dwóch solistów i gitarę.
Audio
  • Powstanie kolędy i jej pierwsze wykonanie (Dwójka)
  • Oberndorf w zbiorach Muzeum Historii Lokalnej oraz dalsze dzieje kolędy (Dwójka)
  • Życie kompozytora "Cichej nocy" - Franza Grubera (Dwójka)
  • Renate Ebeling-Winkler o odkrytym przez siebie rękopisie kolędy (Dwójka)
  • Popularyzacja i dalsza ekspansja "Cichej nocy" (Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Thoom

Oberndorf bei Salzburg to malownicze austriackie miasteczko, w którym "Cicha noc" została wykonana po raz pierwszy. Znajduje się tu kaplica upamiętniającą to wydarzenie i Muzeum Historii Lokalnej. Justyna Piernik z radiowej Dwójki rozmawiała w 2010 roku z mieszkańcami, znawcami tematu i członkami działającego w Oberndorfie Stowarzyszenia "Stille Nacht": Renate Ebeling-Winkler i Wilhelmem Stettnerem.

Właśnie w tej miejscowości, w przeddzień Wigilii 1818 roku, w kościele parafialnym św. Mikołaja zepsuły się organy. Wtedy to "młody ksiądz Joseph Mohr wręczył organiście Franzowi Gruberowi słowa wiersza, z prośbą o skomponowanie do nich melodii na dwa głosy solowe, chór i gitarę" - tak opisał sam kompozytor narodziny kolędy. Gruber napisał muzykę w ciągu jednego dnia i w wigilijny wieczór obaj wykonali utwór w czasie pasterki. Mohr śpiewał tenorem i grał na gitarze, a Gruber wtórował mu basem.

"Cicha noc" spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony wiernych i wkrótce była znana również w okolicy. Przez Tyrol, Berlin i Lipsk rozpoczęła się jej daleka droga aż do Nowego Świata. Dziś wykonywana jest w ponad trzystu językach i dialektach. Przesłanie nadziei i pokoju zawarte w prostym tekście i nieskomplikowanej melodii trafia do serc mieszkańców najodleglejszych zakątków Ziemi.

Rękopis kolędy z 1816 roku napisany przez Joseph Mohra został odnaleziony przypadkiem w 1995 roku przez bibliotekarkę Renate Ebeling-Winkler, obecnie wiceprezes Stowarzyszenia "Stille Nacht". Odkrycie wywołało sporą sensację, bo okazało się, że to najstarszy dokument w historii "Cichej nocy". Rękopis, sporządzony pięknym pismem wykształconego muzyka, liczy 6 strof, a nie tylko 3, do których jesteśmy przyzwyczajeni. W czwartej zwrotce znajduje się apel o pokój do wszystkich, nawet do wrogów.Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak