X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Radio Chopin

Wygrał jazz

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 23:00
Przewodnicząca kapituły Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka – Joanna Wnuk-Nazarowa, uhonorowała podczas uroczystej gali 16 września legendę jazzu, saksofonistę tenorowego i barytonowego Jana Ptaszyna Wróblewskiego "za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu" i "za budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego".
Jan Ptaszyn Wróblewski przemawia do publiczności zgromadzonej w Teatrze Wielkim w Warszawie
Jan "Ptaszyn" Wróblewski przemawia do publiczności zgromadzonej w Teatrze Wielkim w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Jan Ptaszyn Wróblewski (ur. 1937) karierę rozpoczynał w Poznaniu prowadząc w latach 50. studenckie zespoły taneczne. Na scenie jazzowej zadebiutował na 1. Festiwalu Jazzowym w Sopocie, występując z Sekstetem Krzysztofa Komedy. Z zespołem tym jako klarnecista i saksofonista grał do końca jego istnienia, tj. do 1957 r. 

Ptaszyn współpracował z najważniejszymi muzykami w branży współtworząc szereg kolektywów: Jazz Believers, Moderniści, radiowy zespół rozrywkowy Jerzego Millana, All Stars Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza, Poznańska Piętnastka Radiowa Zygmunta Mahlika. Prowadził też własne zespoły: Kwintet Poznański (1958-59), Jazz Outsiders (1960-61), Polish Jazz Quartet (1963-66), Studio Jazzowe Polskiego Radia (1968-78) oraz Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości "Chałturnik"(1970-77). W 1973, wspólnie z Wojciechem Karolakiem, utworzył zespół Mainstream (1973-77), a potem znany Kwartet (1978-84). Pod koniec lat 80. Jan Ptaszyn Wróblewski podjął współpracę z Jarosławem Śmietaną, która zaowocowała powołaniem grupy Sounds, następnie Symphonic Sound, później - Polish All Stars. Wraz z Henrykiem Majewskim grał natomiast w zespole S. O. S. (Sitwa Ogromnie Swingujących).

Artysta koncertował m.in. na Węgrzech, w Jugosławii, we Francji, Belgii, Danii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Obecnie prowadzi własny sekstet i – wraz z Andrzejem Jagodzińskim – Czwartet. Kierowana przez niego grupa muzyków w składzie: Jerzy Głód, Jacek Niedziela, Robert Majewski (oraz gościnnie Henryk Miśkiewicz) wkrótce potem zadebiutowała z sukcesem jako zespół The New Presentation. W kolejnych latach w podobny sposób powstało kilka następnych formacji, w których występowali m.in.: Kuba Stankiewicz, Darek Oleszkiewicz, Kazimierz Jonkisz, Bogdan Hołownia.

Obok działalności muzyka jazzowego od lat zajmuje się kompozycją. Już w latach 70. napisał kilkanaście piosenek m.in. dla Andrzeja Dąbrowskiego, Ewy Bem, Łucji Prus, Maryli Rodowicz, Andrzeja Zauchy, zespołu Alibabki. W tym czasie zaczął także komponować utwory symfoniczne.

Jan Ptaszyn Wróblewski jako aranżer współpracował z orkiestrami radiowymi, m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji, Orkiestrą Studia S-1 i big-bandem Andrzeja Trzaskowskiego. Dokonał wielu nagrań, a jego dyskografia obejmuje kilkanaście albumów autorskich i kilkadziesiąt płyt, w realizacji których brał udział.

Od niemal pół wieku zajmuje się też popularyzacją muzyki jazzowej. Od 1970 r. prowadzi własną audycję – „Trzy kwadranse jazzu” w Programie 3. Polskiego Radia. Realizował również autorskie programy telewizyjne, m.in. „Jan Ptaszyn Wróblewski prezentuje”.

Jan Ptaszyn Wróblewski jest laureatem „Złotego Saksofonu” - nagrody magazynu „Dookoła Świata” (1958), Nagrody im. Mateusza Święcickiego (1996) oraz honorowej „Złotej Tarki” (2000). Kilkakrotnie zwyciężał w ankietach magazynu „Jazz Forum” w kategorii saksofon barytonowy (1983-88 i 1992-2001) oraz aranżer (1992-2001). W 1998 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 r. Akademia Fonograficzna ZPAV uhonorowała go statuetką  „Złotego Fryderyka 2006” za całokształt twórczości. W 2007 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. W 2012 r. został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury w dziedzinie muzyki. Otrzymał także Paszport Polityki za 2016 r. jako Kreator Kultury. W tym samym roku dołączył do grona laureatów Nagrody Honorowej Koryfeusz Muzyki Polskiej.

Trzy lata temu obchodził podwójny jubileusz –  80-lecia urodzin i 60-lecia pracy artystycznej. 

Mimo iż Jan Ptaszyn Wróblewski ma na koncie niesamowite dokonania artystyczne, jest człowiekiem niezwykłej pokory. Po otrzymaniu statuetki powiedział poruszony:

„jestem głęboko wdzięczny, że (…) traktujecie jazz jako pełnoprawną sztukę”. 


___________

Autorem idei ustanowienia Nagród Mediów Publicznych jest Krzysztof Czabański, będący obecnie przewodniczącym Rady Mediów Narodowych. Pomysł narodził się na przełomie 2007 i 2008 roku. Czabański podkreśla, że kontynuowanie przyznawania nagród przez Polskie Radio, TVP i PAP wpisuje się w wypełnianie misji mediów publicznych.