„Każdy ma własną wizję Południa – zauważył Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny dolnośląskiego festiwalu. – Dla wrocławian tę ideę mogą ucieleśniać moje rodzinne Włochy, tymczasem żyjąc na co dzień w Mediolanie czuję się raczej mieszkańcem Północy i myślę o dalszych regionach Italii jako o Południu. Z pewnością jest to kierunek, który nas pociąga. W biografiach wielu artystów odnajdujemy znaczące wspomnienia z podróży na Południe. Goethe, dotarłszy na Sycylię, miał powiedzieć, że znalazł źródło wszystkiego. (...) Tegoroczna Wratislavia Cantans zwraca się w stronę Południa: przygląda się nieustannie napływającym stamtąd inspiracjom, obserwuje przenikanie się tradycji, poszukuje w tym regionie źródeł naszej współczesnej kultury.”
Programy koncertów prowadzą poprzez muzykę różnych odmian chorału – wywodzącą się naturalnie z południowych kultur (wśród wykonawców Marcel Pérès i śpiewacy z właściwych regionów) – poprzez włosko-flamandzkie średniowiecze Ciconii (ansambl Mala Punica Pedro Memelsdorffa), neapolitański barok (opera Domenica Scarlattiego pod dyr. Antoniniego), aż po III Symfonię Mahlera, którą poprowadzi odbywający właśnie swe pożegnalne tournée z Israel Philharmonic Orchestra Zubin Mehta.
Pełen program festiwalu, który poza Wrocławiem gości też w wielu mniejszych miastach Dolnego Śląska, znajdą Państwo tutaj.
(jp)