X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Radio Chopin

By zalśnił na nowo

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 14:08
Czy nie mogliśmy doczekać się tego momentu? A może jednak... powinniśmy? Bo co my wiemy o Moniuszce?
Portret Stanisława Moniuszki
Portret Stanisława MoniuszkiFoto: Polona.pl/domena publiczna

Rok 2019 ogłoszony został Rokiem Stanisława Moniuszki, gdyż mija w nim dwustulecie urodzin najwybitniejszego XIX-wiecznego kompozytora polskich oper. Przez te dwa wieki nazwisko Moniuszki zadomowiło się w repertuarze teatrów operowych i w nadwiślańskiej świadomości, szeroko znane są także dwa popularne tytuły: Halka i Straszny dwór. Kto jednak zanuci cokolwiek z Hrabiny albo Flisa, komu nieobcy jest Paria? Okazuje się, że twórca, zabiegający o publiczność nie bez powodzenia (bo muzyczne komedie, a w tych Moniuszko jednak celował, zawsze były lubiane), kochany jest do dziś za ułamek swojego dorobku, poza swym krajem zaś – kompletnie nieznany. Rok 2019 ma odmienić tę sytuację.

Anonsowaliśmy już wydarzenia poprzedzające, przed nami inauguracja Roku Moniuszki. 5 stycznia Halka w wersji eksportowej, czyli po włosku (w XIX-wiecznym tłumaczeniu), w zgodzie z pierwotnymi realiami wykonawczymi, czyli na historycznych instrumentach, w wykonaniu jednej z najlepszych orkiestr tego nurtu, włoskiej Europa Galante, pod dyrekcją Fabia Biondiego. To powtórzenie koncertowego wykonania z sierpnia, będącego jednym z wyjątkowych wydarzeń festiwalu Chopin i Jego Europa – tym razem jednak nie w małym Studio im. Lutosławskiego, a w przestrzeni Teatru Wielkiego. Powtórzona zostanie także obsada, w której dał się zapamiętać znakomity, brazylijski Jontek – Matheus Pompeu, a także świetny Chór – Opery i Filharmonii Podlaskiej. Nade wszystko jednak istotna jest batuta Fabia Biondiego, który zakochał się w partyturze, odkrywając w niej nie tylko znany sobie język włoskiego belcanta czy romantyzmu niemieckiego, lecz przede wszystkim indywidualne cechy samego polskiego kompozytora. Opowiedział nam też o nich w rozmowie, którą niebawem odnajdą Państwo na naszym portalu, a w sobotę – w dniu koncertu – także na naszej antenie.

Wszystkie wydarzenia związane z Rokiem Moniuszkowskim znajdą Państwo natomiast na stronie www.moniuszko200.pl.