X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Radio Chopin

Rafał Blechacz: marzę o nagraniu wszystkich mazurków

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 09:00
Audio
  • Rafał Blechacz opowiada o koncertach, nowej płycie i swoich marzeniach. (PR, 17.12.2012)
Fragment okładki płyty Debussy  Szymanowski, która ukazała się nakładem Deutsche Grammophon
Fragment okładki płyty "Debussy – Szymanowski", która ukazała się nakładem Deutsche GrammophonFoto: mat.promocyjne

Najpierw jednak do rąk melomanów trafiła płyta z polonezami polskiego kompozytora, które Rafał Blechacz nagra dla wytwórni Deutsche Grammophon.

Zwycięzca XV. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego rozpoczął w Lucernie 3 miesięczne turnee. Jego występy w Europie są zdominowane prze koncerty z towarzyszeniem orkiestry podczas których muzycy prezentują II koncert Ludwiga van Beethovena. W azjatyckiej części trasy koncertowej dominować będą występy recitalowe.

- Wielką radością są dla mnie występy z nowymi orkiestrami i prezentowanie naszych interpretacji. Ważne, żeby dopasować się muzycznie, żeby dyrygent i solista oddychali  tym samym powietrzem, tą samą frazą. Wtedy cała interpretacja jest bardzo naturalna - opowiadał Rafał Blechacz.

Zapytany o swoją metodę interpretacji muzyk podkreślił, że nasze emocje są uzależnione od tego, co jest zawarte w utworze, trzeba słuchać swojej intuicji, ale konieczne jest również poszerzanie swoich wiadomości teoretycznych. - Zwłaszcza kiedy gra się utwory klasyczne: sonaty Haydna, Mozarta Beethovena trzeba wiedzieć, co to jest ten styl klasyczny, styl wiedeński. Trzeba trochę poszperać, postudiować i słuchać swojego serca, być naturalnym w tym co się robi, bo publiczność wyczuje sztuczność w interpretacji - ocenia pianista.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.