X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Radio Chopin

Vadym Kholodenko: Chopin jest dla mnie kuracją witaminową

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 06:00
Audio
  • Vadym Kholodenko o muzyce Fryderyka Chopina (PR, 7.08.2016)
Wadym Chołodenko współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak L. Slatkin, V. Fedoseyev, M. Harth-Bedoya, Y. Bashmet czy C. St Clair
Wadym Chołodenko współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak L. Slatkin, V. Fedoseyev, M. Harth-Bedoya, Y. Bashmet czy C. St ClairFoto: materiały organizatora

– Po zwycięstwie w konkursie im. Van Cliburna skupiłem się na innym repertuarze, jednak rok temu otworzyłem nuty etiud Chopina. Grając je od pierwszej do ostatniej, uświadomiłem sobie, że są jak kuracja witaminowa dla moich rąk. Wcześniej moje palce były tylko bardzo mocne, a te utwory dały im pożądaną elastyczność – mówił pianista podczas festiwalu chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju w 2016 roku.

Vadym Kholodenko urodził się w 1986 roku w Kijowie. W wieku 13 lat wystąpił z pierwszymi koncertami w USA, Chinach, na Węgrzech i w Chorwacji. W 2004 roku otrzymał Rosyjską Narodową Nagrodę Młodych "Triumf", a w 2005 przeniósł się do Moskwy, gdzie studiował w Konserwatorium u prof. V. Gornostaevej. Zdobywca Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna w 2013 roku rozwija międzynarodową karierę i zbiera pochwały od krytyków w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

W Dusznikach-Zdroju ukraiński pianista wykonał Chopinowskie nokturny. Ich wyjątkowość zdaniem muzyka polega na tym, że nie ma w nich miejsca na wirtuozowskie popisy. – W zamian można tam znaleźć coś szczególnie głębokiego, jakieś poczucie bólu, który pochodzi z wnętrza. Czasem kilka taktów. To właśnie tych kilka taktów cenię sobie najbardziej – wyznał.

W rozmowie z Różą Światczyńską artysta opowiadał nie tylko o ostatnich doświadczeniach z muzyką Chopina, lecz także o byciu imigrantem, wyjaśniając m.in., dlaczego najlepiej czuje się w Teksasie.