X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Wzrost płacy minimalnej, nowości w podatku CIT. Ważne zmiany od nowego roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 11:00
Początek 2021 roku przyniesie przynajmniej kilka zmian, istotnych zarówno dla przeciętnego podatnika, jak i dla biznesu. Po pierwsze, jak co roku możemy spodziewać się wzrostu płacy minimalnej. Ważne zmiany dotyczą podatku CIT - pojawi się tzw. estoński CIT, a sam podatek obejmie także spółki komandytowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iren Moroz/shutterstock

Płaca minimalna od 1 stycznia 2021 roku ma wynosić 2800 złotych brutto. To oznacza wzrost o 200 złotych (7,7%) w stosunku do obecnego poziomu.

W związku z podwyżką minimalnego wynagrodzenia w górę od nowego roku pójdzie także minimalna stawka godzinowa. Wyniesie ona 18 złotych i 30 groszy, podczas gdy obecnie jest to 17 złotych.

Tychy produkcja 1200 PAP.jpg
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tarczy branżowej 6.0. Sprawdź, co zawiera

CIT rodem z Estonii

Od nowego roku ma zacząć obowiązywać nowe rozwiązanie podatkowe dla spółek - tzw. estoński CIT. To rozwiązanie, które przewiduje, że płatność podatku będzie następowała dopiero w momencie wypłaty zysków z firmy. Estoński CIT ma uprościć rozliczanie się firm z fiskusem i poprawić kondycję finansową firm.

Z rozliczenia według estońskiego CIT będą mogły skorzystać firmy, których obroty nie przekroczyły 100 milionów złotych. Resort finansów szacuje, że z nowego rozwiązania skorzysta około 200 tysięcy firm. Przedsiębiorcy będą mieli wybór - czy chcą rozliczać się na nowych, czy na starych zasadach. Koszt budżetowy wprowadzenia rozwiązania to około 5,6 miliarda złotych.

Rozszerzenie podatku od dochodów spółek

W pakiecie zmian podatkowych, które wejdą w życie od nowego roku, jest też obłożenie podatkiem CIT spółek komandytowych w całości. To oznacza, że podatek będzie musiała zapłacić także sama firma, a nie tylko jej wspólnicy, tak jak do było do tej pory.

Jak informowało Ministerstwo Finansów, rozszerzenie podatku CIT ma związek z wykorzystywaniem tej formy spółek do tzw. optymalizacji podatkowej, na co wskazują wyniki kontroli podatkowych.

PolskieRadio24.pl, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza 6.0. Jarosław Gowin: szykujemy nowe instrumenty pomocy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 10:53
Dla przedsiębiorców z najbardziej zagrożonych branż, proponujemy nowe instrumenty wsparcia - mówił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin o tarczy 6.0. Dodał, że przepisy tarczy branżowej pozwalają rozszerzyć lub zawęzić branże, które mogą być objęte pomocą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Decydować będzie nie tylko niska cena. Od stycznia 2021 r. ważne zmiany w zamówieniach publicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 17:22
W nowym prawie o zamówieniach publicznych zamawiający, zamiast przywiązywać uwagę tylko do najniższej ceny, będą w większym stopniu uwzględniać jakość towarów i usług, czy też ich znaczenie dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa - zwracają uwagę eksperci z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent podpisał ustawę o tarczy 6.0. O wsparcie będzie się mogło ubiegać wiele branż

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 12:47
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców działających w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z COVID-19, zwaną tarczą 6.0.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koszty pracy w Polsce. Znamy nowe dane Eurostatu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:03
Nominalne godzinowe koszty pracy w III kwartale w Polsce wzrosły o 4,7 proc. rdr, po wzroście o 5,5 proc. rdr w II kwartale 2020 roku i o 5,0 proc. w I kwartale - podał Eurostat.
rozwiń zwiń