X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Ten rok obfitował w granty i programy pomocowe dla rolników. Niektóre nadal są dostępne

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 16:16
W kończącym się roku było wiele naborów wniosków do programów, z których rolnicy mogli otrzymać wsparcie na różne inwestycje rozwojowe czy inne formy pomocy. Rolnicy mogli także skorzystać z wypłat z tzw. pomocy covidowej. Niektóre z programów już się zakończyły, ale wiele będzie kontynuowanych w kolejnym roku. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Nadal trwają nabory wniosków przez ARiMR do programów, z których można otrzymać wsparcie na inwestycje przeciwsuszowe oraz na rozwój usług rolniczych.

W przypadku inwestycji poprawiających odporność gospodarstw rolnych na suszę o wsparcie finansowe mogą ubiegać się rolnicy posiadający gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha, którzy w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku wykazał przychód w wysokości co najmniej 5 tys. zł.

Warunkiem ubiegania się o pomoc jest także posiadanie wpisu w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

shutterstock AboutLife wełna druty rzemiosło 1200.jpg
Nawet 250 tys. zł na nowy biznes na wsi. Zobacz, na co można otrzymać dotację

ARiMR poinformował, że wsparcie jest przyznawane na realizację inwestycji ulepszających już istniejące instalacje nawadniające, powiększających obszar nawadniania lub jednocześnie powiększających obszar nawadniania i ulepszających już istniejące instalacje.

Pieniądze można zdobyć m.in. na: budowę studni i zbiorników; zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

Limit finansowy na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi 100 tys. zł, przy czym refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 proc. w przypadku młodego rolnika). Minimalna wartość inwestycji musi być wyższa niż 15 tys. zł.

Kolejny program jest adresowany do przedsiębiorców, którzy pracują już na rzecz rolników i chcą rozwijać swoją działalność w zakresie usług wspomagających produkcję roślinną lub chów i hodowlę zwierząt gospodarskich, czy też usług świadczonych po zbiorach.

O wsparcie finansowe mogą obiegać się osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które jako mikro- lub małe przedsiębiorstwa wykonują działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług dla gospodarstw rolnych przez okres co najmniej 2 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku.

Refundacji podlega do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, do których zalicza się m.in. koszty zakupu lub leasingu nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń do produkcji rolnej, aparatury pomiarowej i kontrolnej, sprzętu komputerowego i oprogramowania służących do zarządzania przedsiębiorstwem lub wspomagających sterowanie procesem świadczenia usług.

Pomoc przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który w okresie realizacji programu wynosi maksymalnie 500 tys. zł na jednego beneficjenta.

Wnioski o pomoc przyjmowane są przez oddziały regionalne ARiMR. W przypadku inwestycji przeciwsuszowych wnioski można składać do 28 stycznia 2021 r., z kolei w przypadku programu wsparcia usług - do 13 stycznia 2021 r.

Do 20 grudnia rolnicy zajmujący się hodowlą trzody chlewnej w cyklu otwartym mogli ubiegać się o wsparcie. Chodzi o producentów, którym zagrażała utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami wywołanymi przez pandemię.

W mijającym roku odbył się już 8. nabór w ramach programu "Restrukturyzacje małych gospodarstw", który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród rolników.

​W pierwszym naborze rolnicy złożyli prawie 11 tys. wniosków, w drugim wniosków było już 12 tys. W roku 2020 rolnicy złożyli ich prawie 18 tys.

Najwięcej wniosków pochodziło z województw, gdzie występuje większa liczba małych gospodarstw rolnych. Liderem było woj. lubelskie, gdzie rolnicy złożyli w ramach wszystkich naborów 26 proc. wniosków.

Kolejne województwa to mazowieckie, świętokrzyskie, łódzkie, małopolskie i wielkopolskie. W ramach "Restrukturyzacji małych gospodarstw" Agencja wypłaciła już rolnikom ponad 1 miliard 400 mln zł. ​

W mijającym roku rolnicy mogli także starać się o premię na pozarolniczą działalność, chodzi o program "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich".

Pomoc przyznawana była na podjęcie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie szczegółowo określonym w przepisach rozporządzenia. Jest to wykaz ponad 400 kodów polskiej klasyfikacji działalności, w zakresie których można otrzymać wsparcie. Zakres działalności był bardzo szeroki. Mogły to być np. różne usługi, działalność produkcyjna, handlowa czy związana z rachunkowością.

Wsparcie dotyczyło tych rolników, małżonków i domowników rolnika, którzy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie i to nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Pomoc taka może być przyznana, jeżeli gospodarstwo w którym pracuje osoba wnioskująca o premię, położone jest na obszarze wiejskim zdefiniowanym jako gmina wiejska albo gmina miejska - z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tysięcy mieszkańców lub gmina miejska z wyłączeniem miejscowości powyżej 5 tysięcy mieszkańców.

Pomoc miała formę premii, a jej wysokość uzależniona została od liczby planowanych do utworzenia miejsc pracy. Jeżeli biznesplan przewidywał utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy, rolnik otrzyma 150 tysięcy złotych, przy co najmniej dwóch miejscach pracy - 200 tysięcy, a co najmniej trzech - 250 tysięcy złotych.

W przyszłym roku środków budżetowych dla rolnictwa, jak również z innych źródeł, nie powinno zabraknąć.

rolnictwo1200.jpg
Wiceminister rolnictwa: wydatki w budżecie 2021 na rolnictwo wzrosną o 11,5 procent

Jak zapowiedział niedawno minister rolnictwa Grzegorz Puda, przedstawiając rekomendacje do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej - w nadchodzącym roku będzie kontynuowane wsparcie dla młodych rolników, małego przetwórstwa, a także tworzenia grup i organizacji producentów.

Minister poinformował również, że w ramach Planu Strategicznego proponowane jest wsparcie płatności bezpośrednich w rolnictwie, aby ustabilizować dochody małych gospodarstw i zmniejszyć dysproporcje między małymi i średnimi a dużymi gospodarstwami.

ARiMR, MRiRW, PR24, PR1, akg

Czytaj także

Pomoc covidowa dla rolników. Wnioski można składać do 7 października

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 10:00
Do 7 października 2020 r., czyli o tydzień dłużej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o wsparcie od tych rolników, których gospodarstwa zostały szczególnie dotknięte kryzysem COVID-19. Do tej pory wpłynęło ponad 148 tys. tego typu wniosków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister rolnictwa: wydatki w budżecie 2021 na rolnictwo wzrosną o 11,5 procent

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 15:27
Sejmowa komisja rolnictwa pozytywnie zaopiniowała budżet rolny na 2021 rok, nie wprowadzając do niego poprawek. Wydatki na rolnictwo, bez KRUS, wzrosną do 5 mld 159 mln zł, czyli o 11,5 proc. - poinformował wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet 250 tys. zł na nowy biznes na wsi. Zobacz, na co można otrzymać dotację

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:40
Od dziś do końca listopada rolnicy mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: rolnicy mogą wnioskować o wsparcie do dwóch programów. Zobacz, czego dotyczą

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 14:19
W poniedziałek ruszyły dwa nabory wniosków do programów, z których można otrzymać wsparcie na inwestycje przeciwsuszowe oraz na rozwój usług rolniczych - poinformowała ARiMR. W pierwszym przypadku można zdobyć do 100 tys. zł, a w drugim do 0,5 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MR: wsparcie dla rolników zajmujących się produkcją trzody chlewnej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 16:43
Do 20 grudnia rolnicy zajmujący się hodowlą trzody chlewnej w cyklu otwartym będą mogli ubiegać się o wsparcie. Chodzi o producentów, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami wywołanymi przez pandemię.
rozwiń zwiń