X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
PR24 Portal

Skład nowego rządu. M. Lodowski: nastawienie na ekspansywność gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 21:20
Skład nowego rządu jest już oficjalnie znany. Premier Mateusz Morawiecki dokonał zmian w kilku ministerstwach, zmieniła się także struktura rządu. W Polskim Radiu 24 skomentowali to eksperci i publicyści: prof. Łukasz Młyńczyk, Miłosz Lodowski, Marek Tejchman i Piotr Pałka.
Audio
  • 08.11.19 "W gruncie rzeczy". Miłosz Lodowski o nowej Radzie Ministrów
  • 08.11.19 Prof. Łukasz Młyńczyk o kształcie nowego rządu
  • 08.11.19 Marek Tejchman o utworzeniu ministerstwa odpowiedzialnego za spółki Skarbu Państwa
  • 8.11.19 Gość PR24: Piotr Pałka
  • 8.11.19 Goście PR24: Prof. Jacek Reginia-Zacharski i Artur Bartoszewicz
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki, podczas prezentacji składu nowego rządu
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki, podczas prezentacji składu nowego rząduFoto: Twitter/pisorgpl
  • Premier Mateusz Morawiecki przedstawił strukturę i skład nowego rządu
  • Nowymi ministrami zostali Tadeusz Kościński, Marlena Maląg, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Michał Woś i Michał Kurtyka. Pokierują odpowiednio resortami: finansów, rodziny, zarządzania funduszami, środowiska i ds. klimatu
  • Powstaną trzy nowe resorty - zarządzania funduszami, ds. klimatu oraz obejmujące nadzór nad spółkami Skarbu Państwa. Tym ostatnim pokieruje Jacek Sasin

Pojawił się jeden zupełnie nowy resort, zajmujący się nadzorem nad Spółkami Skarbu Państwa, którym pokieruje dotychczasowy wicepremier Jacek Sasin. Całkiem zlikwidowano Ministerstwo Energii, z kolei z kompetencji MSZ "wyjęto" tematykę europejską, którą zajmie się Konrad Szymański z ramienia KPRM.

Czytaj więcej
morawiecki pap 1200.jpg
Premier: to będzie bardzo sprawna i dobra drużyna

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jarosław Kaczyński: rząd ma charakter w wielkiej mierze kontynuacyjny

- Polacy po raz drugi z rzędu powierzyli Prawu i Sprawiedliwości samodzielne rządy. Chcemy kontynuować wszystkie nasze programy - mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po decyzji komitetu politycznego PiS w sprawie nowej Rady Ministrów. Premier wyraził nadzieję, że nowy rząd będzie "sprawną drużyną, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celów krótko, średnio i długofalowych" w celu realizacji programu PiS. - Chcemy, by Polska była jak najsilniejszym krajem. Dla tego celu rząd odgrywa bardzo ważną rolę - mówił szef rządu.

"Nowe pola eksploatacji"

Miłosz Lodowski stwierdził, że "podoba mu się myślenie polskiego rządu o bardzo silnej ekspansywności gospodarczej i zdobywaniu nowych pól eksploatacji". - Jest myślenie, by wokół silnie skonsolidowanych narodowych skarbów wchodzić agresywnie na rynki zewnętrzne. Nie ma w końcu strachu przed narodową marką - ocenił publicysta. Gość PR24 zauważył również, że Jacek Sasin zostanie swego rodzaju "supervisorem tego rządu". - Będzie porządkował napięcia pomiędzy poszczególnymi składnikami Zjednoczonej Prawicy. To potwierdzenie jego pozycji politycznej w ramach PiS - dodał.

Marek Tejchman ocenił zaś, że - według niego - spółki Skarbu Państwa nie powinny być narzędziem prowadzenia polityki gospodarczej. - Tworząc duże ministerstwo odpowiedzialne za państwowe spółki możemy wrócić do dawnych grzechów Ministerstwa Skarbu z czasów późnej Platformy. To było miejsce, w którym toczyły się intrygi i trwała walka o wpływy. Teraz padają deklaracje, że do tego nie dojdzie. Jednak bardzo trudno jest to zrobić - mówił dziennikarz.

"Nowa jakość Mateusza Morawieckiego"

Prof. Łukasz Młyńczyk stwierdził, że "Prawo i Sprawiedliwość dzieli rząd i partię na dwa oddzielne byty". - Główną oś polityki wyznacza partia, a rząd koncentruje się bardziej na zarządzaniu. Nie jest to jednak zarzut - powiedział politolog. Zaznaczył on również, że PiS poszukuje ekspertów do realizacji znamienitych działań, ale nie są oni koniecznie rozpoznawalni politycznie. - Nie przekładają oni swojego wizerunku na pozycję ministerstwa. Ma to charakter czysto użytkowy - powiedział.

Czytaj więcej
PAP Jacek Sasin 1200.jpg
Oto skład nowej Rady Ministrów

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Mateusz Morawiecki ponownie na czele rządu PiS

Piotr Pałka zauważył, że szykują się znaczne zmiany w temacie prowadzenia polityki międzynarodowej. - Najciekawsza jest nominacja Konrada Szymańskiego na ministra ds. europejskich, ale w kancelarii premiera, a nie w ramach struktury ogólnej rządu. To wzmacnia panowanie Mateusza Morawieckiego nad polityką europejską Polski - powiedział gość PR24. Publicysta zaznaczył również, że Mateusz Morawiecki w rozgrywkach europejskich jest dla Jarosława Kaczyńskiego kimś, kto wniósł nową jakość do rządów PiS. - Ma więc on prawo budować nowy model ministerstw - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania również komentarzy prof. Jacka Regini-Zacharskiego z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej.

Audycję prowadził Rafał Dudkiewicz i  Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 08.11.2019

Godzina emisji: 19.58, 20.06, 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:08
Wyższe płace, dwie dodatkowe emerytury, wyższe dopłaty dla rolników, podwyższenie ryczałtu dla firm, obniżenie podatków, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, modernizację szkół i szpitali - to propozycje zaprezentowane w sobotę przez PiS na konwencji wyborczej w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz o programie PiS: model państwa dobrobytu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:47
- Czekaliśmy na to dziesiątki lat. Przedstawiono polski model państwa dobrobytu, bardzo szczegółowy i precyzyjny, oparty na fundamentach gospodarczych. Towarzyszył temu imponujący wykład jakim celom ma to służyć - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: proste odtworzenie Ministerstwa Skarbu to nie jest najwłaściwszy kierunek

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 08:30
- Powstanie nowy resort  gospodarczy, który będzie chciał potencjał państwa tkwiący w gospodarce wykorzystać dla zwiększenia tempa wzrostu gospodarczego - powiedział w audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" wicepremier Jacek Sasin. - W spółkach Skarbu Państwa są ogromne walory - dodał.
rozwiń zwiń