X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Tomasz Truskawa: rekomunizacja ulic wynika z działania na złość PiS-owi

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 14:30
- Tu chodzi o kilka aspektów. Pierwszy to oczywiście historia i pamięć historyczna. Ale jest drugi element, równie niebezpieczny. To jest kwestia działania na złość PiS-owi - mówił o rekomunizacji ulic w Białymstoku i Żyrardowie Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Andrzej Michałowski i Andrzej Rozpłochowski, opozycjoniści z czasów PRL.
Audio
  • 9.11.19 T. Truskawa: rekomunizacja ulic to kwestia historyczna i polityczna (PR24)
Ul. generała Fieldorda Nila w Żyrardowie
Ul. generała Fieldorda "Nila" w ŻyrardowieFoto: PAP/Paweł Supernak

Radni Białegostoku oraz Żyrardowa postanowili o zmianie nazw ulic polskich bohaterów na nazwy poprzednie lub nowe, zupełnie niepowiązane z zagadnieniem polskiej historii. W Białymstoku ulicę "Łupaszki" przemianowano na Podlaską, zaś w Żyrardowie ulica gen. "Nila" otrzymała ponownie nazwę jedności robotniczej, odwołującej się do przymusowego połączenia PPS i PPR w Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą.

Jan Parys 1200.jpg
J. Parys: zmiana nazw ulic przez radnych PO to recydywa wpływów komunistycznych

Zjawisko, coraz powszechniej nazywane "rekomunizacją ulic" komentowali w Polskim Radiu 24 opozycjoniści z czasów PRL: Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Andrzej Rozpłochowski, współtwórca śląskiej "Solidarności" i Andrzej Michałowski, działacz "S" w Gdańsku.

Przyczyny rekomunizacji

Tomasz Truskawa został zapytany, czy powrót do poprzednich nazw ulic odwołujących się do historii PRL lub rezygnacja z patronatów polskich bohaterów na rzecz nazw neutralnych wiąże się z aspektami politycznymi, czy też ma swoje przyczyny historyczne?

- Tu chodzi o kilka aspektów. Pierwszy to oczywiście historia i pamięć historyczna, taka próba sprawdzenia bojem, na ile da się cofnąć zmiany w przestrzeni publicznej, w wyniku których odchodzą w niebyt pomniki komunizmu, a na pomniki stawiani są polscy bohaterowie. Ale jest drugi element, moim zdaniem równie niebezpieczny. To jest kwestia działania na złość PiS-owi - mówił Tomasz Truskawa.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Paweł Sałek o rekomunizacji ulic: szeroko zakrojona i zorganizowana akcja

Zwrócił uwagę także na jeszcze jeden istotny aspekt - do tych zmian ulic doszło w miejscach szczególnie kojarzonych jako powiązane z SLD. W jego opinii jest to próba Koalicji Obywatelskiej zawalczenia o elektorat lewicowy.

Gdzie potrzeba dekomunizacji?

Andrzej Rozpłochowski zauważył, że w Katowicach nie ma potrzeby rekomunizować ulic, bowiem centralnym punktom miasta patronuje gen LWP. Jerzy Ziętek, członek KC PZPR i Rady Państwa. - My mamy tutaj sytuację, że nie trzeba niczego rekomunizować, tylko to jest dalej relikt komunistyczny - mówił. Jak dodał - jego patronat jest broniony przez lokalnych polityków.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Marek Pyza: komuna w sercach i umysłach części radnych wcale się nie skończyła

- W Gdańsku to jest jeszcze większy misz-masz. Tu całkowicie już poodbijało ludziom z Platformy Obywatelskiej. Świętej pamięci Paweł Adamowicz najpierw z Karylionu zdjął napis "nie rzucim ziemi skąd nasz ród", młode miasto, które miało powstać, nazwał Jung. Jak się dowiedział, że wojewoda, zgodnie z przepisami, nadał ulicy Dąbrowszczaków nazwę Lecha Kaczyńskiego, to oni dostali trzęsiawki - mówił Andrzej Michałowski.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/jmo

_____________________

Data emisji: 9.11.2019

Godzina emisji: 13.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To już epidemia". Grozi nam ofensywa antypatriotycznych sił?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 16:00
Wiele ważnych osób odeszło w tym roku. W Dzień Zaduszny rodzi się pytanie: wygrywa Polska wielkich już nieobecnych - jak Jan Olszewski i Kornel Morawiecki - czy Polska, którą widzimy w Białymstoku lub Żyrardowie, gdzie zasłużeni dla ojczyzny - jak mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" czy gen. Nil-Fieldorf - pozbawiani są patronatu nad ulicami na rzecz postkomunistycznych nazw? - w studiu PR24 zastanawiał się nad tym Tadeusz Płużański ze swoimi gośćmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Soin (PiS): działania PO, w zakresie dekomunizacji, można uznać za antypaństwowe

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 17:38
– Samorządy zaniechały obowiązek ustawy dekomunizacji. W działaniu Platformy Obywatelskiej bohaterowie naszej wolności nie są bohaterami – powiedziała Agnieszka Soin, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Odniosła się w ten sposób do kontrowersyjnej decyzji radnych PO, którzy postanowili zmienić patronów ulic w Białymstoku i Żyrardowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Binkowski (PiS): w sprawie dekomunizacji ulic są rozbieżności wewnątrz PO

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 15:56
- Zamiast dekomunizacji ulic następuje ich rekomunizacja, czyli powracanie do nazw stricte komunistycznych i to odwołujących się do najgorszych tradycji PRL - mówił w Polskim Radiu 24 warszawski radny Maciej Binkowski. Przypomniał, że Rafał Trzaskowski obiecał namiastkę dekomunizacji.
rozwiń zwiń