X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
PR24 Portal

Komisja ds. VAT ponownie wzywa na przesłuchanie Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 11:38
Sejmowa komisja śledcza do spraw VAT chce ponownie przesłuchać byłego premiera Donalda Tuska - dowiedziało się Polskie Radio. Do polityka zostało już wystosowane zaproszenie. Termin przesłuchania wyznaczono na 16 lipca.
Były premier RP, szef Rady Europejskiej Donald Tusk przed sejmową komisją śledczą ds. VAT
Były premier RP, szef Rady Europejskiej Donald Tusk przed sejmową komisją śledczą ds. VATFoto: PAP/Paweł Supernak

Informację Polskiego Radia potwierdza przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała. Polityk PiS doprecyzowuje jedynie, że nie będzie to nowe przesłuchanie, lecz kontynuacja poprzedniego. - Nie zdążyliśmy go przesłuchać za pierwszym razem, ponieważ poprzednie przesłuchanie zostało przerwane - mówi portalowi PolskieRadio24.pl. Horała dodaje, że nie wiadomo jeszcze, czy Donald Tusk pojawi się na przesłuchaniu.

Przewodniczący komisji poinformował portal PolskieRadio24.pl, że 18 lipca komisja zakończy etap przesłuchań. W tym czasie oprócz Donalda Tuska zostało wezwanych jeszcze czterech świadków. Są to: były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz, była minister spraw wewnętrznych i administracji Teresa Piotrowska, szef związku zawodowego Celnicy Sławomir Siwy oraz były minister transportu Sławomir Nowak.

Marcin Horała powiedział też portalowi PolskieRadio24.pl, że trwają już prace nad projektem raportu z prac komisji. - Miesiąc by mi nie starczył, więc jakieś wstępne prace już trwają. Ten ostateczny etap prac musi być jednak po zakończeniu przesłuchań, ponieważ każde z nich dodaje nowe materiały do raportu - wyjaśnia polityk PiS. Horała dodaje, że planuje zakończyć prace nad raportem około 25 sierpnia. - Będzie czas na zgłaszanie poprawek dla członków komisji. W połowie września moglibyśmy przyjąć jego ostateczny kształt i zakończyć prace - tłumaczy.

Pomysł ponownego przesłuchania Donalda Tuska przed komisją śledczą ds. VAT krytykuje opozycja. - Zbliżają się wybory i Prawo i Sprawiedliwość zrobi wszystko, żeby udowodnić, że za nieszczelność VAT odpowiada Donald Tusk. W związku z tym będzie uderzać w osobę, która była premierem, a w tej chwili jest szefem Rady Europejskiej. Osłabienie tego polityka jest im na rękę - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej Jerzy Meysztowicz.

- Jest to działanie czysto polityczne. Komisje śledcze, które zostały zaproponowane przez PiS, niczego nie wniosły, niczego nie wyjaśniły. To jest mielenie tematu i próba przeczołgania Donalda Tuska i wysokoich rangą funkcjonariuszy PO pełniących w tym czasie ważne funkcje państwowe - dodaje Meysztowicz. Donald Tusk został już raz przesłuchany przez komisję. Złożył zeznania 17 czerwca.

Tymczasem dziś komisja śledcza ds. VAT zaproponowała projekt uchwały w sprawie zawiadomienia do prokuratury dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Jana Vincenta-Rostowskiego, Macieja Grabowskiego i Andrzeja Parafianowicza. Miało do niego dojść w okresie od 2010 do 2013 roku. W tym czasie Rostowski był ministrem finansów, a pozostali wiceministrami w tym resorcie. Treść wniosku odczytał podczas posiedzenia komisji jej przewodniczący Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości.

- Przestępstwo polega na niedopełnieniu obowiązków poprzez nieprzeprowadzenie koniecznych dla dochodów państwa prac legislacyjnych, co uniemożliwiło przyjęcie w formie ustawy rozwiązań prawnych uszczelniających system podatkowy, który zapobiegałby wyłudzeniom od podatku od towarów i usług oraz zaniżeniu należnego podatku - wyjaśnia Horała.

Posłowie komisji będą mieli czas do najbliższego wtorku na zapoznanie się z wnioskiem. W tym dniu komisja podejmie decyzję o jego ewentualnym złożeniu do prokuratury. Dziś komisja śledcza ds. VAT przesłucha dwóch świadków. Na pytania posłów będą odpowiadać: Stanisław Jarosz, były wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli, oraz Wiesław Pomorski, doradca podatkowy z Płocka.

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak