X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Donbas: siły rządowe i separatyści wycofują się z linii frontu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 13:15
Ludzie i sprzęt wojskowy mają przemieścić się na odległość 1 kilometra od dotychczasowej linii walk - przekazała agencja Interfax-Ukraina.Wcześniej przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Martin Sajdik oświadczył, że rozdzielanie rozpocznie się w sobotę.
Audio
  • O badaniach opinii publicznej w Donbasie. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)
Ukraiński wojskowy
Ukraiński wojskowyFoto: PAP/EPA/SERGEY VAGANOV
  • Siły rządowe Ukrainy i prorosyjscy separatyści w Donbasie na wschodzie tego kraju rozpoczęli proces wycofywania wojsk i uzbrojenia na odcinku frontu w rejonie Petriwske 
  • Ludzie i sprzęt wojskowy mają się odsunąć o około 1 km od linii walk
Zełenski 1200.jpg
Zełenski chce przyspieszenia starań o członkostwo Ukrainy w NATO

Siły rządowe Ukrainy i prorosyjscy separatyści w Donbasie na wschodzie tego kraju przystąpili w sobotę w południe do wycofywania wojsk i uzbrojenia na odcinku frontu w rejonie miejscowości Petriwske w obwodzie donieckim - podały obecne na miejscu media.

Znakiem rozpoczęcia rozgraniczania były białe i zielone rakiety sygnalizacyjne, wystrzelone po obu stronach w strefie konfliktu. Białe pokazywały gotowość do wycofania, zaś zielone informowały o jego początku.
Ludzie i sprzęt wojskowy mają przemieścić się na odległość 1 kilometra od dotychczasowej linii walk - przekazała agencja Interfax-Ukraina.


W czwartek ukraińskie siły rządowe potwierdziły, że gotowe są do wycofania swoich ludzi i uzbrojenia na kolejnym odcinku frontu już w piątek. W miejscu rozgraniczenia od tygodnia panuje cisza - informowała wtedy ukraińska armia.

Do poprzedniego rozgraniczenia wojsk w Donbasie doszło 29 października w okolicach miasteczka Zołote w obwodzie ługańskim. Wcześniej strony konfliktu wycofały się w miejscowości Stanica Ługańska.

Nie została ustalona data spotkania czwórki normandzkiej

Wycofanie wojsk na tych odcinkach jest warunkiem wysuwanym przez Moskwę przed spotkaniem tzw. czwórki normandzkiej. Należą do niej: Francja, Niemcy, Ukraina i Rosja. Data szczytu, w którym uczestniczyliby przywódcy tych krajów, nie została jeszcze ustalona.

Jeśli do niego dojdzie, będzie to pierwsze spotkanie tego formatu na najwyższym szczeblu od trzech lat i jednocześnie pierwsze osobiste spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Ukraina Parlament 1200 shutterstock.jpg
Wicepremier Ukrainy: mimo zmiany władzy nadal dążymy do członkostwa w NATO

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji godności w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję separatyści proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską. W wyniku walk w tym regionie dotychczas zginęło ponad 13 tys. ludzi.

Badania opinii publicznej na terenie okupowanym

Zdecydowana większość mieszkańców okupowanego Donbasu obwinia ukraińskie władze za konflikt w swoim regionie. Jednocześnie około 60 procent uważa się za obywateli Ukrainy. Tak wynika z badań socjologicznych dokonanych na terenach zajętych przez prorosyjskich separatystów. Sondaż na terenach okupowanych przeprowadziła kompania New Image Marketing Group na zlecenie kijowskiego Instytutu Przyszłości oraz tygodnika "Dzerkało Tyżnia".

57 procent mieszkańców Donbasu zadeklarowało, że są obywatelami Ukrainy i mają ukraiński paszport. 34 procent to posiadacze paszportów tak zwanych Ługańskiej bądź Donieckiej Republik Ludowych. 7 procent respondentów zadeklarowało posiadanie rosyjskiego obywatelstwa. Ukraińską narodowość zadeklarowało ponad 50 procent uczestników badania, jednocześnie ponad 90 procent posługuje się na co dzień językiem rosyjskim. Respondenci na pytanie o winnych konfliktu w Donbasie wskazywali na ukraińskie władze wybrane po rewolucji na Majdanie. Tak odpowiedziało ponad 90 procent mieszkańców Donbasu. Zdecydowana większość wskazała także na Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Około 20 procent obwinia Rosję i kierowanych przez nią bojówkarzy.

Z badań wynika, że zdecydowana większość mieszkańców Donbasu korzysta z rosyjskich mediów i ufa przekazywanym przez nie informacjom.

Niektórzy jednak podnoszą wątpliwości, czy badania na terenie okupowanym można uznać za w pełni wiarygodne.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraina wycofuje żołnierzy i sprzęt z Zołotego w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 16:38
Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy w Donbasie potwierdził, że strony trwającego tam konfliktu rozpoczęły we wtorek wycofywanie ludzi i uzbrojenia z dotychczasowej linii walk w okolicach miasteczka Zołote w obwodzie ługańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ: siły rządowe wycofują ludzi i sprzęt z Zołotego w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 14:00
- Siły rządowe Ukrainy rozpoczęły we wtorek wycofywanie ludzi i uzbrojenia z linii frontu w konflikcie z separatystami prorosyjskimi w okolicach miasteczka Zołote w Donbasie - oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. Górka-Winter: wizyta przedstawicieli NATO na Ukrainie to bardzo ważny moment

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 21:07
- Ta wizyta przedstawicieli NATO na Ukrainie zawiera bardzo pełną agendę. Przy okazji odbędzie się także posiedzenie NATO-Ukraina, przemówienie w parlamencie. Widać, że to bardzo ważny moment zaangażowania i okazania poparcia dla wysiłków ukraińskich na wielu frontach - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Beata Górka-Winter z UW. Gościem audycji był również były ambasador RP na Ukrainie, Jan Piekło. 
rozwiń zwiń