W czwartek premier weźmie udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie

2019-06-12, 14:46

W czwartek premier weźmie udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie
Flagi państw Grupy Wyszehradzkiej. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

- W czwartek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie, którego głównym tematem będzie kwestia obsady stanowisk w Komisji Europejskiej oraz w innych instytucjach unijnych - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller na Twitterze.

Czeski dziennik "Lidove Noviny" poinformował w środę, że premier Czech Andrej Babisz zwołał na czwartek do Budapesztu spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w celu przedyskutowania wspólnej strategii na zbliżający się szczyt Unii Europejskiej.

"Premierzy mieliby porozmawiać o wspólnych kandydatach na kluczowe stanowiska unijne. Rozmawiać ma się przede wszystkim o obsadzeniu stanowisk szefów Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Na szczyt w Brukseli V4 chce przybyć w przyszłym tygodniu z jednolitym nastawieniem" - powiedziało cytowane w "Lidovych Novinach" źródło.

W ubiegłym tygodniu w piątek w KPRM premier spotkał się z szefem frakcji centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim i kandydatem na szefa Komisji Europejskiej Manfredem Weberem.

Piotr Müller powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu, że omawiane były kwestie obsady stanowisk w nowej Komisji Europejskiej oraz w innych instytucjach unijnych. - Na tym etapie polski rząd zabiega, aby zachować równowagę programowo-geograficzną w ramach czy to stanowisk w Komisji Europejskiej, czy innych instytucji unijnych - mówił rzecznik rządu.

Polska "jeszcze nie wskaże kandydata"

Dodał, że na tym etapie "polski rząd jeszcze nie wskaże kandydata, którego chciałby poprzeć w ramach ubiegania się o stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej". Jak wskazał, stanowisko polskiego rządu w sprawie kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej będzie znane zapewne na następnym posiedzeniu Rady Europejskiej, zaplanowanym na 20 czerwca.

Pod koniec maja szef PE Antonio Tajani mówił - po posiedzeniu konferencji przewodniczących - że większość liderów grup politycznych w PE opowiedziała się za tym, aby przywódcy państw UE wybrali szefa KE spośród kandydatów wskazanych przez grupy polityczne, tzw. kandydatów wiodących.

Weber jest wiodącym kandydatem EPL na nowego szefa Komisji Europejskiej; socjaliści natomiast chcą, żeby przyszłym szefem KE został jej obecny wiceszef Holender Frans Timmermans.

Współprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, europoseł PiS Ryszard Legutko powiedział pod koniec maja, że na posiedzeniu konferencji przewodniczących wyraził stanowisko EKR, iż szefem Komisji Europejskiej może zostać kandydat grup politycznych w PE, ale może też zostać nim inny kandydat.

mr/msze

Polecane

Wróć do strony głównej