more_horiz
PR24 Portal

Media: Ivanka Trump kandydatką na prezesa Banku Światowego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 20:40
Córka i doradczyni prezydenta USA Donalda Trumpa, Ivanka Trump, jest jedną z kandydatek na nowego prezesa Bank Światowego - podaje AFP. Zwyczajowo szefem BŚ jest Amerykanin, a na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego stoi Europejczyk.
Ivanka Trump i jej mąż Jared Kushner
Ivanka Trump i jej mąż Jared Kushner Foto: a katz / Shutterstock.com

7 stycznia rezygnację złożył dotychczasowy prezes Banku Światowego Jim Yong Kim. Od 1 lutego Kristalina Georgiewa, dotychczasowa dyrektor wykonawcza Banku, będzie pełnić obowiązki prezesa BŚ.

Wśród osób wymienianych jako potencjalni kandydaci na następcę Kima - oprócz Ivanki Trump - wymieniani są: była ambasador USA przy ONZ Nikki Haley, wysoki rangą urzędnik resortu finansów USA David Malpass i szef amerykańskiej agencji rozwoju międzynarodowego USAID Mark Green.

Po ogłoszeniu nieoczekiwanej decyzji poprzedniego szefa Banku agencja AFP napisała, że da to Trumpowi, który jest niechętnie nastawiony do instytucji ponadnarodowych, okazję do wskazania nowego prezesa BŚ. Trump wielokrotnie krytykował Bank za udzielanie pożyczek pewnym krajom, a zwłaszcza Chinom.

W 2017 roku Ivanka Trump zaangażowała się w utworzenie przez Bank Światowy funduszu, który ma wspierać kobiety zakładające przedsiębiorstwa w krajach rozwijających się.

59-letni Jim Yong Kim, który ma dwa doktoraty - z medycyny i antropologii - zarządzał tą instytucją od sześciu lat; został powołany na to stanowisko przez prezydenta Baracka Obamę w 2012 roku. Pod jego rządami BŚ dokonał podniesienia kapitału oraz zaczął korzystać z pomocy sektora prywatnego, by finansować projekty w krajach rozwijających się. 

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"New York Times": FBI wszczęło śledztwo, by ustalić, czy Donald Trump pracował dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 11:29
Federalne Biuro Śledcze (FBI) w 2017 roku wszczęło dochodzenie w sprawie Donalda Trumpa, wówczas już prezydenta USA, aby ustalić, czy pracował on dla Rosji i wbrew interesom narodowym swojego kraju - pisze "New York Times".
rozwiń zwiń

Czytaj także

FBI śledziło związki Donalda Trumpa z Rosją? W odpowiedzi seria tweetów z zarzutami

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 18:15
"New York Times" podał w sobotę, że FBI w 2017 roku wszczęło dochodzenie w sprawie Donalda Trumpa, aby ustalić, czy pracował dla Rosji i wbrew interesom USA. Prezydent odpowiedział serią tweetów, w których zaatakował FBI, prokuratora specjalnego i "NYT". 
rozwiń zwiń