Msze święte w Polskim Radiu. Sprawdź godzinę transmisji

2020-03-13, 12:20

Msze święte w Polskim Radiu. Sprawdź godzinę transmisji
Msza Święta, zdjęcie ilustracyjne.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Polskie Radio zaprasza na transmisję wieczornej mszy z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Na prośbę słuchaczy, poza mszą o godzinie 9.00, Polskie Radio będzie transmitować mszę św. dziś o godzinie 19.00. 

Posłuchaj

Rzecznik KEP o celebrowaniu mszy świętej w Polskim Radiu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Rada Stała Episkopatu Polski rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie części wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej. Wiernym, którzy nie mogą iść do kościoła, Rada zaleciła trwanie w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Polskie Radio w każdą niedzielę o 9.00 transmituje mszę św. w Programie 1 (znajdź częstotliwość dla swojego regionu). By słuchać Jedynki w internecie, kliknij TUTAJ. Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem.

W niedzielę 15 marca, na prośbę Słuchaczy, Program 1 Polskiego Radia będzie dodatkowo transmitował mszę św. o godzinie 19.00 z bazyliki św. Krzyża w Warszawie.

Portale PolskieRadio.pl oraz PolskieRadio24.pl udostępniły również streaming wideo z mszy św. w kościele seminaryjnym w Warszawie. Msza sprawowana była w niedzielę 15 marca o godz. 11.00.

Bogata historia radiowych nabożeństw

Po raz pierwszy mszę świętą Polskie Radio transmitowało w maju 1927 roku z katedry w Poznaniu - jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Niedzielne nabożeństwo miało swoje stałe miejsce w ogólnopolskim programie Polskiego Radia.

Nieobecne w czasie wojny zniknęło z anteny w 1949 roku na 31 lat. Powróciło we wrześniu 1980 roku na mocy porozumień sierpniowych. Zgromadziło wówczas przy radioodbiornikach 10 milionów słuchaczy.

Powiązany Artykuł

shutterstock_radio-1200.jpg
"Musimy radzić i informować". Dodatkowe audycje Polskiego Radia w związku z zagrożeniem koronawirusem

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polskie Radio zawiesza do odwołania wydarzenia z udziałem publiczności

Radiowej mszy świętej przewodniczą między innymi krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, biskupi i kapłani zaproszeni z różnych okazji - niedzieli papieskiej, misyjnej, wsparcia Kościoła na Wschodzie, inauguracji roku akademickiego, dnia życia konsekrowanego, rocznic.

Śpiewem w mszy św. posługują chóry i schole warszawskie oraz te spoza stolicy.

Homilie ukazują się drukiem w wydawanych co roku tomach - zbiorach kazań świętokrzyskich.

Msza święta w radiowej Jedynce każdego tygodnia skupia przy radioodbiornikach 5-6 milionów ludzi.

Wszystkich programów Polskiego Radia można słuchać bezpłatnie w internecie. By to zrobić, kliknij TUTAJ.

Nieobecność na mszy nie będzie grzechem

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała komunikat o "wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem".

KEP rekomenduje w nim biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca br. Może zostać ona udzielona osobom: w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym i osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

"Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe" - podkreśla w komunikacie Episkopat.

jp,pg

Polecane

Wróć do strony głównej