X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Szef NIK nie podał się do dymisji. "Do Sejmu nie wpłynęło żadne pismo"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 15:55
Do sekretariatu marszałek Sejmu nie wpłynęło pismo od szefa NIK Mariana Banasia, w którym podał się on dymisji, co jednocześnie oznacza, że marszałek Sejmu nie mogła się zapoznać z tym pismem, ani tym bardziej go odesłać - przekazał w poniedziałek dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.
Marian Banaś
Marian BanaśFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Do sekretariatu marszałek Elżbiety Witek nie wpłynęło pismo od Mariana Banasia, w którym podał się on do dymisji - poinformowało Centrum Informacji Sejmu
  • Jest to odpowiedź na publikację "DGP", która ogłosiła, że dokument z dymisją szefa NIK znalazł się w Sejmie
  • Ustąpienia Mariana Banasia ze stanowiska chce premier Mateusz Morawiecki, wraz z kierownictwem PiS

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w poniedziałek na swoich stronach internetowych, że Marian Banaś podał się do dymisji. "Jednak pismo odesłała mu marszałek Sejmu, aby wskazał w nim p.o. szefa NIK, a ten odmówił. W piątek przed południem do gabinetu marszałek Sejmu Elżbiety Witek przyjechał kierowca z Najwyższej Izby Kontroli. Miał pismo od prezesa Mariana Banasia. Z dokumentu, do którego udało nam się dotrzeć wynika, że szef Izby złożył rezygnację" - czytamy.

Czytaj więcej
1200_Banaś_PAP.jpg
Sprawa Mariana Banasia. Ekspert: PiS chce uniknąć zmiany konstytucji, ale może nie mieć wyjścia

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Marcin Makowski: Marian Banaś chroni dziś siebie samego, ma immunitet

Andrzej Grzegrzółka poinformował tymczasem, że do sekretariatu marszałek Sejmu nie wpłynęło pismo od Mariana Banasia, w którym podał się on do dymisji.

- W nawiązaniu do doniesień medialnych, chciałbym zakomunikować, iż do sekretariatu Marszałek Sejmu nie wpłynęło pismo, opisane w artykule. Co jednocześnie oznacza, że Marszałek Sejmu nie mogła się z nim zapoznać, ani tym bardziej go odesłać. Jednocześnie należy podkreślić, że Marszałek Sejmu nie spotkała się z kierowcą z Najwyższej Izby Kontroli, który - według relacji w jednym z portali - miał w piątek przyjechać do gabinetu drugiej osoby w państwie - podkreślił.

Kamienica w Krakowie i pokoje na godziny

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 mkw. i dwóch mniejszych, miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu. Według "Superwizjera" Marian Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami.

W czwartek z Banasiem spotkali się prezes partii Jarosław Kaczyński i wiceprezes PiS, szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, wyrazili oni oczekiwanie podania się przez szefa NIK do dymisji.

CBA poinformowało w piątek po południu, że rano tego dnia skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Banasia. Zawiadomienie jest wynikiem przeprowadzonej przez CBA kontroli oświadczeń majątkowych obecnego prezesa NIK. W zawiadomieniu CBA wskazuje na podejrzenie złożenia przez Banasia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz uzyskiwania dochodów z nieudokumentowanych źródeł.

Raport CBA i żądania dymisji

Mateusz Morawiecki mówił w piątek, że zapoznał się z raportem CBA w sprawie prezesa NIK, a wnioski z niego płynące powinny skłonić Mariana Banasia do podania się do dymisji. Premier wyraził przekonanie, że Marian Banaś poda się w piątek do dymisji. - Jeśli tak się nie stanie, mamy plan "B" - dodał.

Czytaj więcej
Marian Banaś PAP 1200.jpg
Zawiadomienie CBA ws. szefa NIK w prokuraturze. Trwa analiza dokumentu

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] J. Sasin ws. M. Banasia: dla dobra Polski powinien podać się do dymisji

W piątek na stronach NIK pojawiło się oświadczenie, iż nie zapadła decyzja o tym, by Marian Banaś podał się do dymisji. Wieczorem sam prezes NIK oświadczył: "to dobrze, iż prokuratura oraz - ewentualnie - niezawisły sąd zajmą się sprawą i skrupulatnie wyjaśnią wszystkie wątpliwości".

- Już dzisiaj jednak muszę kategorycznie zaprzeczyć zarzutom, że zatajałem swój stan majątkowy i mam nieudokumentowane źródła dochodów - zapewnił. Zadeklarował, że jest gotowy do składania wszelkich wyjaśnień i ze spokojem czeka na finał sprawy.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marian Banaś o zarzutach wobec niego: kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 17:30
Marian Banaś odniósł się do wątpliwości związanych z jego majątkiem i prowadzoną działalnością w należącej do niego kamienicy. - Ze spokojem oczekuję zakończenia procedur podjętych przez urzędy państwowe w sprawie oświadczeń majątkowych - powiedział szef NIK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawid Piekarz: sytuacja wokół Mariana Banasia jest bezprecedensowa

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 17:44
- Służby wywiadowcze prawdopodobnie wiedziały, co robi w Krakowie Marian Banaś - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica. Przypomniał, że chodzi o kamienicę na krakowskim Podgórzu, którą prezes NIK miał wynajmować na godziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM o odwołaniu szefa NIK: zmiana Konstytucji wydaje się być najbardziej oczywista

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 07:30
- Stan prawny jest taki, że zgodnie z polską Konstytucją prezes Najwyższej Izby Kontroli w praktyce może przestać pełnić powierzoną funkcję tylko w wyniku własnej decyzji. Gdyby do niej nie doszło, to wydaje się, że będzie trudno znaleźć inną drogę prawną, poza zmianą ustawy zasadniczej - mówił w "Sygnałach dnia" Michał Dworczyk, szef KPRM.
rozwiń zwiń