X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

"Duży" proces ws. reprywatyzacji. Akta sprawy nie mieszczą się na sali sądowej

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 12:59
Przed stołecznym sądem okręgowym rozpoczął się w piątek drugi z tzw. dużych procesów w sprawie stołecznej afery reprywatyzacyjnej, w którym oskarżeni są m.in. b. wicedyrektor BGN w stołecznym magistracie, jego rodzice oraz b. dziekan stołecznej palestry.
Audio
  • Prokurator Krzysztof Szur: łączna kwota łapówek opiewa na kilkadziesiąt milionów złotych (IAR)
  • Obrońca Jakuba Rudnickiego: obrona będzie wnosić o uniewinnienie (IAR)
Sędzia Janusz Zalewski (L) i oskarżeni podczas rozprawy, 22 bm. przed Sądem Okręgowym w Warszawie
Sędzia Janusz Zalewski (L) i oskarżeni podczas rozprawy, 22 bm. przed Sądem Okręgowym w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Chodzi między innymi o teren przy ulicy Chmielnej 70. Akta sprawy liczą ponad 450 tomów. Prokuratura zarzuca Jakubowi Rudnickiemu przyjmowanie łapówek w zamian za wydawanie decyzji administracyjnych dotyczących warszawskich gruntów.

1-cba-1200-free.jpg
Były prezes warszawskiej spółki znów w rękach CBA. Chodzi o reprywatyzację

Proces może potrwać kilka lat. Akta sprawy nie mieszczą się na sali sądowej, częściowo są przechowywane w sąsiednim pomieszczeniu.

Procedura rozpoczęła się od odczytania aktu oskarżenia. Początkowo prokurator chciał przedstawić "wersję skróconą". Po zgłoszonych przez obrońców wątpliwościach co do zgodności opisu przedstawianych zarzutów z ich zapisem w aktach, prokurator odczytuje "pełną wersję" aktu oskarżenia. Po półtorej godzinie oskarżyciel przeczytał około jednej trzeciej.

Działki w ścisłym centrum stolicy

Akt oskarżenia, przygotowany przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, wpłynął do stołecznego SO jesienią zeszłego roku. Chodzi o działki przy Pałacu Kultury i Nauki (przedwojenny adres: ul. Chmielna 70), przy ul. Karowej 14/16, ul. Mokotowskiej 63, ul. Nowy Świat 63, a także nieruchomości położonej w Kościelisku przy ul. Salamandry 30.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Warszawska reprywatyzacja. Są kolejne zarzuty dla antykwariusza Marka M.

Oskarżenie objęło dziewięć osób: byłego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami w stołecznym magistracie Jakuba Rudnickiego (zgodził się na podawanie nazwiska), jego rodziców - adwokat Alinę D. i Wojciecha R., byłego dziekana stołecznej palestry Grzegorza M., adwokata Roberta Nowaczyka (także zgadza się na podawanie nazwiska), jego siostrę b. urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K., a także biznesmena Janusza P., architekta Mariusza L. i biegłą Joannę O. Ta ostatnia oskarżona jeszcze przed rozpoczęciem procesu została wyłączona ze sprawy ze względu na stan zdrowia.

Jan Śpiewak 1200.jpg
Jan Śpiewak: nadepnąłem na odcisk ludziom, którzy traktują Warszawę jak dojną krowę

Rudnicki miał, zdaniem prokuratury, działać wspólnie ze swoją matką, Aliną D. Oskarżony powiedział przed sądem, że to "czas, żeby Polacy poznali prawdę o reprywatyzacji". Nowaczyk, miał w ocenie śledczych wyspecjalizować się w odzyskiwaniu warszawskich działek na podstawie tak zwanego Dekretu Bieruta

Współpraca oskarżonych

Główne zarzuty w sprawie - jak podawała prokuratura - mają charakter korupcyjny. Chodzi o 47 mln zł. Oskarżeni między sobą wręczali i przyjmowali te korzyści w zamian za bezprawne decyzje reprywatyzacyjne. Jak informowali śledczy "obok tych przestępstw oskarżonym zarzuca się też oszustwa, przestępstwa prania brudnych pieniędzy, przestępstwa przeciwko dokumentom oraz tzw. przestępstwa urzędnicze".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Sebastian Kaleta: sądy zdają się mówić, że nie było dzikiej reprywatyzacji

Ponadto, prokuratura zarzuca dziewięciorgu oskarżonym płatną protekcję, oszustwa na znaczną szkodę majątkową i inne czyny.

W piątek na ławie oskarżonych zasiadło siedem osób. Nie ma Nowaczyka, który przedłożył sądowi zwolnienie lekarskie od psychiatry. W związku z tym jego obrońca mec. Jacek Gutkowski wnioskował o odroczenie piątkowej rozprawy. - Ta sytuacja wyniknęła wczoraj, dostałem to zwolnienie w czwartek - zaznaczył mec. Gutkowski.

Po przerwie sędzia Janusz Zalewski wniosku nie uwzględnił - jak wskazał - w sprawie nie mamy do czynienia ze zbrodnią, więc zgodnie z przepisami obecność oskarżonego nie jest konieczna, pod warunkiem, iż obecny będzie jego obrońca. Proces mógł się więc rozpocząć.

mbl

Czytaj także

Reprywatyzacja w Warszawie. Sąd uchylił decyzję komisji ws. ul. Szarej i Czerniakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 13:35
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości przy ulicach Szarej i Czerniakowskiej. Decyzję zaskarżyło m.st. Warszawa, a także jej beneficjent biznesmen Maciej M.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok sądu ws. reprywatyzacji. S. Kaleta: podtrzymamy nasze ustalenia

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 15:16
- Przeanalizujemy treść tego wyroku. Z przekazanych przez sąd informacji nie wynika, jakoby merytorycznie podważał nasze ustalenia, tylko podważył przesłankę, którą komisja wybrała do wydania rozstrzygnięcia - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Sebastian Kaleta, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji. Odniósł się do uchylenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie decyzji tej komisji ws. nieruchomości przy ulicach Szarej i Czerniakowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

P. Jaki o uchyleniu decyzji ws. Nabielaka 9: sąd i ratusz PO stają za przestępcami

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 06:00
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała znana działaczka lokatorska Jolanta Brzeska, która zginęła w 2011 r. w niewyjaśnionych okolicznościach. Skargę na decyzję komisji złożył m.in. Marek M. - "handlarz roszczeniami".
rozwiń zwiń