Nowy bojowy wóz piechoty. Szef MON: to nowoczesny sprzęt polskiej konstrukcji

2019-09-03, 11:10

Nowy bojowy wóz piechoty. Szef MON: to nowoczesny sprzęt polskiej konstrukcji
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Foto: PAP/Rafał Guz

Przed rozpoczynającym się dziś w Kielcach Międzynarodowym Salonem Przemysłu Obronnego zaprezentowano prototyp nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty "Borsuk". W uroczystości wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który podkreślił, że Wojsko Polskie długo czekało na pojazd. 

Posłuchaj

M. Błaszczak o wozie bojowym "Borsuk" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Program "Borsuk" ma na celu zastąpienie wysłużonego Bojowego Wozu Piechoty, którym wojska lądowe posługują się od kilkudziesięciu lat. "Borsuk" to nowoczesna gąsienicowa platforma. W projekt "Borsuk" zaangażowana jest m.in. spółka Huta Stalowa Wola.

- Zależy nam na tym, żeby zastąpić wysłużone BWP właśnie nowoczesnym sprzętem, tym większa nasza satysfakcja, że ten sprzęt stanowi konstrukcję polską. Jest to sprzęt, który spełnia wszystkie wymagania Wojska Polskiego - mamy w przypadku tym sprzęt, który jest opancerzony, który pokonuje przeszkody wodne, który jest wyposażony w bezzałogową wieżę zintegrowaną z pociskami przeciwpancernymi Spike. Czekaliśmy długo, bardzo dziękuję za to, że możemy dziś zaprezentować produkt gotowy - mówił szef MON. 

Polska konstrukcja

Powiązany Artykuł

f35c 1200.jpg
Przelot F-35 i latającej cysterny. Otwarcie targów obronnych w Kielcach

Następca BWP-a to w pełni polski produkt, a podstawowe uzbrojenie będzie stanowić wieża bezzałogowa, w którą obecnie wyposażone są kołowe transportery Rosomak. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można w Borsuku zastosować m.in. polskie przyrządy optoelektroniczne oraz wykorzystywać amunicję programowalną i armaty Bushmaster, z możliwością łatwej wymiany lufy do kalibru 40 mm, a także odpalaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike produkowanych w radomskim Łuczniku.

Otwarcie kieleckiego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaplanowano na godzinę 12.00. Wezmą w nim udział między innymi prezydent Andrzej Duda, minister obrony Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. 

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zakończy się w piątek. Podobnie, jak w latach ubiegłych, w weekend 7 i 8 września targowe hale zostaną udostępnione szerokiej publiczności. W Kielcach zaprezentuje się ponad 600 firm z 31 krajów. 

pg

Polecane

Wróć do strony głównej