Mateusz Morawiecki: projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu

2019-08-27, 14:12

Mateusz Morawiecki: projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że w projekcie budżetu przeznacza się więcej pieniędzy na ochronę zdrowia oraz cele obronne. Foto: PAP/Radek Pietruszka

– Projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu i zrównoważenie wydatków i dochodów na poziomie 429,5 mld zł – poinformował po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, taka sytuacja występuje "po raz pierwszy od początku transformacji".

Powiązany Artykuł

1200_ premier_rząd_Flickr.jpg
Marcin Roszkowski: to dobry moment na to, żeby budżet był zbalansowany

– Po raz pierwszy od początku transformacji budżet na 2020 r. ma być bez deficytu, zrównoważony – podkreślił Mateusz Morawiecki. Jak dodał, wydatki na służbę zdrowia przekroczą 5 proc. PKB. Natomiast wydatki na cele społeczne mają wynieść ponad 66 mld zł – mówił szef rządu. – W ramach budżetu państwa zaproponowanego na rok 2020 są utrzymane środki na cele społeczne, a także politykę obronną i inne kwestie, które są bardzo ważne dla polityki gospodarczej państwa – mówił premier.

Premier: realizujemy nasze programy społeczne

Szef rządu powiedział jak rząd wprowadza w życie swoje obietnice wyborcze. – 500+ od pierwszego dziecka wypłacany już od 1 lipca, wydatki na emerytury dla osób starszych, dla seniorów – już wypłacona Emerytura+ w maju i jest nasze zobowiązanie na kolejne lata, żeby również te wydatki były ponoszone. To wreszcie 500 zł również dla osób niepełnosprawnych, którym nie przysługują renty, czy emerytury – to jest ta nasza najnowsza ustawa dla osób najbardziej pokrzywdzonych przez los. Będzie co najmniej 600, 700 tys. – według niektórych rachunków – w zależności od orzecznictw może nawet 800 tys. lub 900 tys. osób objętych ta ustawą. Tu również są środki z funduszu solidarnościowego zagwarantowane na te cele społeczne – wymieniał premier.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] W. Modzelewski: za VAT odpowiadali ludzie, którzy nie mieli o tym pojęcia

Powiązany Artykuł

morawiecki-pap-1200.jpg
"Rzeczpospolita": w 2020 roku budżet po raz pierwszy bez deficytu

– Chcę zagwarantować, że w ramach budżetu państwa zaproponowanego na rok 2020 te środki są utrzymane – dodał premier Mateusz Morawiecki. – Podobnie zresztą, jak na cele polityki obronnej i inne kwestie, które są bardzo ważne dla polityki gospodarczej państwa – wskazał szef rządu.

"To jest możliwe"


Mateusz Morawiecki tłumaczył, że "to wszystko" odbywa się w sytuacji, kiedy rząd obniża podatki. Zaznaczył, że niektórzy komentatorzy uważają, że to nie jest możliwe. 

– Otóż to jest możliwe (...) w oparciu o działania, które podjęliśmy. Jak wiecie państwo doskonale, CIT obniżyliśmy z 19 na 15 a potem z 15 na 9 proc. – jeden z najniższych podatków od zysku firm w Europie. Wprowadziliśmy również mały ZUS, małą działalność gospodarczą dla tych, którzy osiągają niższe przychody. Ale obniżamy również PIT z 18 na 17 proc. – to jest nasze zobowiązanie i ustawy są wszystkie już przygotowane – powiedział. 

Szef rządu podkreślił, że będzie to pierwsza obniżka podatku PIT od poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości w latach 2006-2007.

Powiązany Artykuł

dworczyk-1200-pap.jpg
Budżet 2020 r. bez deficytu? M. Dworczyk: historyczna chwila

Mateusz Morawiecki: rzucam wyzwanie

– Projekt budżetu nie zakłada wprowadzenia tzw. testu przedsiębiorcy – podkreślił premier. Odpowiadając na pytanie, jakie wpływy w kolejnych latach po 2020 r. zastąpią planowaną na przyszły rok tzw. opłatę przekształceniową przy likwidacji OFE, szef rządu stwierdził, że "mamy pewne rezerwy i zakładki". – Rzucam jeszcze poważniejsze wyzwanie ministerstwu finansów przy okazji odzyskiwania podatków – dodał.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Rzecznik Ministerstwa Finansów: budżet na 2020 rok będzie prorozwojowy i prospołeczny 

Rząd planuje likwidację OFE i w razie przekazania oszczędności na Indywidualne Konta Emerytalne, obciążenie ich 15 proc. "opłatą przekształceniową". Zaplanował z niej niemal 20 mld zł. Morawiecki podkreślił, że pieniądze z IKE po pobraniu 15 proc. nie będą przy wypłatach opodatkowane, tymczasem świadczenia wypłacane przez ZUS – będą.

– Redukujemy zadłużenie w stosunku PKB. W kolejnym roku zamierzamy, by spadło ono poniżej 47 proc. – mówił szef rządu. – Redukujemy zadłużenie do PKB w sposób bardzo szybki (...), zamierzamy, żeby to spadło poniżej 47 proc. do PKB – poinformował. – Zarządzamy w bardzo odpowiedzialny sposób finansami publicznymi i jesteśmy w rankingu 28 państw europejskich po tej stronie, która ma jeden z najniższych długów publicznych do PKB – podkreślił.

pb

Polecane

Wróć do strony głównej