X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Prezydent: warunkiem upamiętnienia rzezi wołyńskiej jest zgoda na ekshumacje

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 10:53
- Żeby nie było wrogości, potrzebne jest nam przede wszystkim upamiętnienie. Warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej. 
Prezydent Andrzej Duda składa wieniec w szczerym polu, gdzie kiedyś była polska wieś
Prezydent Andrzej Duda składa wieniec w szczerym polu, gdzie kiedyś była polska wieśFoto: PAP/Jacek Turczyk
  • Prezydent oddał hołd ofiarom rzezi wołyńskiej
  • Podkreślił, że aby "nie było wrogości", konieczne jest "przede wszystkim upamiętnienie"
  • Warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji - powiedział
  • Andrzej Duda mówił też o Ukraińcach, którzy "nie odmówili pomocy" Polakom
  • Jak wskazał, są to "wspaniałe przykłady braterstwa między narodami"

W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, prezydent złożył wieniec przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie. 

Prezydent powiedział, że "chce bardzo mocno podkreślić", iż strona polska i on sam chcą, by relacje z Ukrainą "były jak najlepsze". - Jeżeli dzisiaj mówimy o budowaniu relacji pomiędzy naszymi narodami, (...) to jedna rzecz jest pewna: potrzebujemy pamięci. Po to, żeby coś takiego, co wtedy się zdarzyło, nigdy więcej się nie powtórzyło - mówił.

Konieczne upamiętnienie

Jak wskazał prezydent, aby między Polakami i Ukraińcami "nie było wrogości", konieczne jest "przede wszystkim upamiętnienie". - Warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie eskhumacji po to, by można było oznaczyć groby - mówił.

11 lipca jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Stanisław Karczewski podkreślił, że często rozmawia z ukraińskimi politykami na ten temat.

- Nie unikam tych rozmów i spotkań, wprost przeciwnie, staram się, by było ich jak najwięcej - zaznaczył. - Należy prowadzić dialog tak, abyśmy budowali nasze sąsiedzkie relacje na prawdzie historycznej - dodał marszałek Senatu.

Czytaj więcej
663x364-WOLYN.jpg
Rzeź wołyńska 1943. "Krwawa niedziela" - pamiętny dzień 11 lipca

Andrzej Duda chce, aby "potomkowie (ofiar - przyp. red.) znali te miejsca, gdzie mogą złożyć kwiaty, mogą się pomodlić". - Gdzie mają miejsce na chwile refleksji, wspomnienia o swoich bliskich - zaznaczył. Dodał, że prosił o to podczas spotkania w Brukseli prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

>>>[JEDYNKA] Stanisław Karczewski: prawda historyczna to podstawa dialogu z Ukrainą

"Po stronie ukraińskiej też są tacy, którzy nie odmówili pomocy"

Prezydent RP mówił również o "tych, którzy nieśli pomoc, nie tylko po stronie polskiej". Jak podkreślił, "po stronie ukraińskiej też są tacy, którzy nie odmówili pomocy, którzy ryzykując życie, ratowali sąsiadów". 

- Pamięć o tych ludziach w tym kontekście jest czymś niezwykle ważnym. To wspaniałe przykłady braterstwa między narodami, dobrego, najlepiej pojętego sąsiedztwa. To koniecznie musimy pokazywać - podkreślił Andrzej Duda.

Czytaj więcej
pap pomnik rzezi wołyńskiej 1200.jpg
Warszawa: uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

Prezydent zaznaczył, że "chciałby, żeby pamięć o ludbójstwie, zbrodni na Wołyniu, przerodziła się we wspomnienie także dobra i serca". - Myślę, że na tym zależy zarówno Polakom, jak i naszym sąsiadom z Ukrainy - podsumował.

Wydarzenia na Wołyniu

Według szacunków polskich historyków, w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tys. Polaków, w akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tys. Ukraińców.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, odbędą się także między innymi w Gdańsku, Krakowie, Tarnowie, Przemyślu i we Wrocławiu. 

msze, IAR, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak