X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Sejm: projekt nowelizacji Kodeksu karnego ws. pedofilii skierowany do drugiego czytania

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 19:09
Sejmowa komisja ustawodawcza przyjęła pakiet poprawek do nowelizacji Kodeksu karnego. Drugie czytanie odbędzie się jutro w sali plenarnej Sejmu. Krytycznie o projekcie wypowiedziały się kluby: PO-KO, Nowoczesnej i PSL-UED; klub PiS był za.
Audio
  • W Sejmie o zaostrzeniu kar m.in. za pedofilię, będą prace w komisji. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Sejm RP/Twitter

Za skierowaniem projektu do drugiego czytania głosowało 12 posłów, nikt nie był przeciwko, dwie osoby wstrzymały się od głosu. Sprawozdawcą komisji został poseł Waldemar Buda (PiS).

Przewodniczący komisji ustawodawczej Marek Ast (PiS) podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że proponowane zmiany w prawie idą w "dobrym i oczekiwanym kierunku". "Mam nadzieję, że na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu uda się tę ustawę uchwalić" - powiedział.

Wśród zaproponowanych przez komisję poprawek znalazło się m.in. wydłużenie terminu przedawnienia karalności przestępstw seksualnych wobec dzieci. Zgodnie z tą zmianą w przypadku przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości, popełnionych na szkodę małoletniego albo gdy treści pornograficzne obejmują udział małoletniego, przedawnienie nie może nastąpić przed ukończeniem 40. roku życia osoby pokrzywdzonej (obecnie jest to 30. rok życia).

Wprowadzono również poprawkę, zgodnie z którą przedawnienie karalności, przedłużenie terminu przedawnienia lub przedawnienie wykonania kary nie będą stosowane w przypadku przestępstwa zgwałcenia osoby niepełnoletniej poniżej lat 15, nie - jak pierwotnie zakładano - poniżej lat 16.

"To nasz podstawowy obowiązek"

W środę po południu Sejm rozpatrywał w pierwszym czytaniu przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który przewiduje zaostrzenie kar, w tym za przestępstwa związane z pedofilią.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przedstawiając główne założenia projektu, zaznaczył, że walka z przestępczością jest jednym z podstawowych obowiązków państwa. - Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, zwłaszcza tym, którzy są najbardziej bezbronni i narażeni na działania przestępców, jest naszym podstawowym obowiązkiem - stwierdził.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że "propozycja, jaką przedkłada rząd, jest bardzo jasną i twardą odpowiedzią pokazującą, że nie chcemy i nie będziemy pobłażać tego rodzaju przestępcom". - Pokazującą, że przestępcy mają się bać, a dzieci mają być dużo bardziej bezpieczne. Pokazującą, że jeżeli wyjdziemy ponad podziały polityczne, a zdecydujemy się myśleć o dobru dzieci, to wszyscy razem, ufam, podnosimy głos za tymi zmianami - mówił minister sprawiedliwości.

Jego zdaniem prawo karne musi być odpowiednio surowe. - Prawo karne musi też odstraszać potencjalnych sprawców od popełnienia przestępstwa, trafiając z jasnym przekazem, że "jeśli dopuścisz się tak okrutnego czynu, odpowiedź państwa będzie bezwzględna i bardzo, bardzo bolesna" - podkreślił.

- Kodeks karny musi twardo i jasno stanąć po stronie dziecka, które zostało zgwałcone, dlatego chcemy zlikwidować możliwość przedawnienia tego typu przestępstw - oświadczył minister.

ziobro-pap-1200.jpg
"Dobro dziecka jest ważniejsze od interesów przestępcy". Zbigniew Ziobro o zaostrzeniu kar za pedofilię

Dyskusja nad projektem

Podczas dyskusji nad projektem przedstawiciel klubu PiS poseł Bartosz Kownacki przekonywał, że zaproponowane przez rząd przepisy są "bardzo ważne i ważkie dla przyszłości wymiaru sprawiedliwości". - Jest to gruntowna nowelizacja prawa karnego, materialnego, szereg bardzo ciekawych, interesujących rozwiązań, które są odpowiedzią na to, co PiS i minister Zbigniew Ziobro od 18 lat w polityce głoszą: kara musi być nieuchronna, sprawiedliwa i musi być również wysoka - mówił poseł PiS.

Z kolei Borys Budka (PO) określił projekt mianem "szczytu kłamstwa i obłudy". Budka zarzucił rządzącym szereg kłamstw dotyczących walki z pedofilią. - Państwo kłamiecie, mówiąc, że ta ustawa załatwi problem, którego nie potraficie rozwiązać od początku waszych rządów - mówił wiceszef PO. Zasugerował też, że rządowy projekt powstał w reakcji na propozycje klubu PO-KO dotyczące walki z pedofilią, gdzie również zaproponowano likwidację przedawnienia w odniesieniu do czynów pedofilskich.

Budka wyraził też pogląd, że za sprawą PiS doszło w Polsce do "skandalicznego sojuszu ołtarza z tronem". - Jak wy macie wyjaśnić te sprawy, jak wasi posłowie wiszą na płotach kościelnych, na płotach cmentarnych, jak wasi kandydaci odbywają spotkania wyborcze w salkach parafialnych? - pytał Budka.


Podczas debaty w Sejmie szef klubu Nowoczesnej Paweł Pudłowski podkreślił, że projekt MS nie przeszedł wystarczających konsultacji. - Brakuje w nim opinii prawnych, oceny Biura Analiz Sejmowych, specjalistów seksuologów czy psychologów - mówił.

Pudłowski wskazywał, że kara za pedofilię musi być nieuchronna. - Sankcje można zaostrzać w nieskończoność, ale jeśli nad jakąś grupą jest parasol ochronny, to te okrucieństwa będą się powtarzać. Już dziś mamy przepisy, które pozwalają zwalczać przestępstwa seksualne, w tym wśród osób duchownych, problemem jest jednak brak woli organów ścigania, a nie brak przepisów - ocenił.

premier-sejm-1200.jpg
Premier: apeluję do posłów, także KE, o głosowanie za zaostrzeniem kar ws. pedofilii

Z kolei poseł Krzysztof Paszyk (PSL) ocenił, że Polacy, zarówno ci wierzący, jak i niewierzący, chcą czegoś więcej niż tej nowelizacji. - Chcą, żeby podjąć starania i kroki, żeby, tak jak zaleca od kilku lat papież Franciszek, wyjaśniać wszystkie sprawy pedofilii, które w polskim Kościele się pojawiły, i wyczyścić je do szpiku kości. Tego dzisiaj oczekują Polacy, a nie kolejnej z wielu nowelizacji Kodeksu karnego - oświadczył Paszyk.

Ostatecznie Sejm, na wniosek marszałka Marka Kuchcińskiego, w głosowaniu podjął decyzję o skierowaniu projektu do komisji ustawodawczej.

Wcześniej Borys Budka (PO-KO) mówił, że skierowanie projektu nowelizacji Kodeksu karnego do komisji ustawodawczej jest wbrew regulaminowi Sejmu. Według niego komisja ustawodawcza w zakresie swoich kompetencji nie ma tego typu przedłożeń.

Propozycje zmian w prawie

Obszerny projekt reformy Kodeksu karnego został przyjęty przez rząd we wtorek i jeszcze tego samego dnia trafił do Sejmu. Jak wskazał resort, celem reformy jest "wzmocnienie ochrony prawnokarnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawne jak życie i zdrowie człowieka, wolność seksualna czy własność".

Główne propozycje zmian w obszarze walki z pedofilią przedstawione w projekcie zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany przewidują również likwidację kar w zawieszeniu dla pedofilów, a ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16. roku życia, a nie jak dziś do 15. Ponadto w rejestrze pedofilów zostanie ujawniony zawód skazanych.

Pozostałe zmiany w projekcie Kodeksu karnego zakładają też m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Resort zaproponował wyeliminowanie kary 25 lat pozbawienia wolności, stanowiącej odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę tej kary 1 miesiąc.

Nowe typy przestępstw

Projekt przewiduje podwyższenie kar m.in. za rozbój (obecnie od 2 do 12 lat więzienia, po zmianach od 2 do 15 lat więzienia); rozbój z użyciem broni (obecnie od 3 do 15 lat więzienia, po zmianach od 3 do 20 lat więzienia); doprowadzenie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (obecnie od 3 do 15 lat więzienia, po zmianach od 3 do 20 lat więzienia); udział w zorganizowane grupie przestępczej (obecnie od 3 do 15 lat więzienia, po zmianach od 3 do 20 lat więzienia); porwanie dla okupu (obecnie od 3 do 15 lat więzienia, po zmianach od 3 do 20 lat więzienia); pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem (obecnie od 3 do 15 lat więzienia, po zmianach od 3 do 20 lat więzienia); handel ludźmi (obecnie od 3 do 15 lat więzienia, po zmianach od 3 do 20 lat więzienia).

Propozycja MS zawiera też nowe typy przestępstw za czyny, z których część w ogóle nie była dotąd karalna, mimo że była szkodliwa społecznie. To m.in.: przygotowanie do zabójstwa, za które ma grozić od 2 do 15 lat pozbawienia wolności; przyjęcie zlecenia zabójstwa - od 2 do 15 lat więzienia; uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem - od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (dziś grozi jedynie egzekucja komornicza); kradzież zuchwała, np. kieszonkowa lub gdy złodziej wyrywa torebkę na ulicy - od 6 miesięcy do 8 lat więzienia bez względu na wartość skradzionej rzeczy.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartosz Kownacki: państwo może wprowadzać rozwiązania karne, które będą odstraszały pedofilów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 16:16
- Państwo nie może zmienić ludzi dopuszczających się czynów pedofilskich i nie zawsze może zadziałać prewencyjnie, ale może wprowadzać rozwiązania karne, które będą odstraszały i eliminowały ze społeczeństwa ludzi, którzy nie powinni pełnić pewnych ról - powiedział w Sejmie Bartosz Kownacki z PiS.
rozwiń zwiń