Minister edukacji: egzaminy ósmoklasisty bez zakłóceń

2019-04-15, 11:15

Minister edukacji: egzaminy ósmoklasisty bez zakłóceń
Uczniowie szkoły nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie przed rozpoczęciem egzaminu. Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

- Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbyły się zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem bez jakichkolwiek zakłóceń - poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska pierwszego dnia egzaminów ósmoklasisty.

Posłuchaj

Konferencja z udziałem Anny Zalewskiej ws. rozpoczęcia egzaminów ósmoklasisty (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Minister poinformowała, że 15 kwietnia do egzaminu z języka polskiego przystąpiło 377 tys. uczniów w prawie 13 tys. szkół. - Chcemy pogratulować uczniom pierwszego dnia i podziękować dyrektorom,  nauczycielom, którzy są przy swoich uczniach - powiedziała Anna Zalewska. Podziękowała także wolontariuszom, kuratorom i wojewodom. 


Powiązany Artykuł

marekjakubiak 1200.jpg
Marek Jakubiak: nauczyciele przegrają, bo stawiają się ponad dzieci

Dwugodzinny egzamin składa się z dwóch części. Pierwsza - to zadania związane z dwoma tekstami zamieszczonymi w arkuszu. Jeden z nich - to fragment utworu literatury pięknej. Drugi - to tekst publicystyczny lub popularnonaukowy. Uczniowie odpowiadają na pytania związane z tymi tekstami. Mogli również zostać poproszeni o opisanie załączonej reprodukcji lub przytoczonego przysłowia. 

W drugiej części egzaminu zdający piszą wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów. Mieli do wyboru temat o charakterze rozprawki lub artykułu albo tekst o charakterze wolnym, na przykład opowiadanie. W obu przypadkach wymagane było nawiązanie do szkolnych lektur lub problematyki objętej programem. 

Anna Zalewska podkreśliła, że egzamin ósmoklasisty "trochę się różni od tego po gimnazjum". - Deklarowaliśmy, że egzaminy i edukacja będą ograniczać "testomanię" - powiedziała. - Jest sporo zadań otwartych, gdzie uczeń musi wykazać się umiejętnością m.in. pisania tekstu - dodała. 

Jutro ósmoklasiści będą zdawali matematykę. Test potrwa 100 minut. W trzecim dniu, w środę, będzie egzamin z języka obcego. Największa grupa uczniów, ponad 90 proc., wybrała angielski. 

Co z maturami?

Anna Zalewska powiedziała też, że ma nadzieję, iż matury przebiegną bez zakłóceń. Szefowa resortu edukacji dodała, że terminy dotyczące matur są dotrzymane. Podkreśliła, że w większości szkół nie ma problemów z klasyfikacją uczniów.

- 50 proc. szkół ponadgimnazjalnych nie strajkuje. Tam nikt nie martwi się o klasyfikacje lub ewentualnie o przebieg matur. W pozostałych szkołach oceny zostały już zaproponowane, a rodzice poinformowani o ocenach. Przed nami rady klasyfikacyjne. Dyrektorzy szkół mają obowiązek je przeprowadzić. Jeśli chodzi o matury, wszystkie terminy są dotrzymane. Matura przebiegnie, mam, nadzieję, bez zakłóceń - podkreśliła Anna Zalewska.

Poinformowała też, że dziś i jutro strona rządowa będzie wysyłać zaproszenia do rozmów przy okrągłym stole w sprawie sytuacji nauczycieli. Podczas konferencji prasowej minister dodała, że resort już realizuje podwyżki dla pracowników oświaty.

***

Egzaminy ósmoklasisty odbywają się mimo strajku części pracowników oświaty, ogłoszonego przez dwie centrale związkowe. Na początku miesiąca minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała nowelizację rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i matury. Nowelizacja umożliwia powołanie w skład komisji egzaminacyjnych nauczycieli z innych placówek i osób mających kwalifikacje pedagogiczne. W piątek szefowa resortu dziękowała wszystkim, którzy pomogli w ubiegłotygodniowych egzaminach gimnazjalnych. Ministerstwo Edukacji zapowiada, że mimo protestu części nauczycieli pozostałe egzaminy odbędą się zgodnie z planem.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej