Prezes PiS: chcemy uzyskać europejski poziom życia dla Polaków

2019-03-16, 12:29

Prezes PiS: chcemy uzyskać europejski poziom życia dla Polaków
Wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji regionalnej. Foto: Beata Mazurek/Twitter

- Naszym planem, naszym programem jest to, by w sercu Europy uzyskać europejski poziom życia dla Polaków, to jest nasza europejskość. Składają się na to m.in. płace i wysokość świadczeń społecznych - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w Katowicach na konwencji regionalnej. 

Posłuchaj

Wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

- Trzeba jeszcze raz zapytać o co nam chodzi, w kontekście tych wyborów, wyborów europejskich (...) Polska jest sercem Europy. I naszym planem, naszym programem jest to, by w sercu Europy uzyskać europejski poziom życia dla Polaków, to jest nasza europejskość - powiedział prezes PiS na konwencji tej partii. Zaznaczył, że na ten poziom życia przede wszystkim składają się płace i wysokość świadczeń społecznych.

- I są także warunki uzyskiwania postępów w tych dziedzinach: to jest szybki wzrost gospodarczy, to jest sprawność państwa we wszystkich dziedzinach, ale przede wszystkim w dziedzinie finansów publicznych. To jest można powiedzieć warunek; myśmy ten warunek spełnili - powiedział Kaczyński.

Jak mówił, PiS przeprowadził pierwszy etap potrzebnych zmian w finansów, ale i w sferze społecznej. Prezes PiS zaznaczył, że "500 plus to symbol, emerytury to symbol".

- Ale przecież mieliśmy też podwyżki płacy minimalnej, podwyżki minimalnej stawki godzinowej, mieliśmy różnego rodzaju inne posunięcia społeczne. I mieliśmy także ten mechanizm, który zapowiadaliśmy, czyli, że będziemy dążyli do podwyżek płac i metodami administracyjnymi, związanymi z prawem, poprzez płacę minimalną, obniżenie podatków w wielu przypadkach, ale także poprzez doprowadzenie do tego, że spadnie bezrobocie i rynek stanie się rynkiem pracobiorcy - powiedział prezes PiS.

- Można powiedzieć, że wykonaliśmy to zadanie - dodał.

O dzieciach, rodzinie i małżeństwach jednopłciowych

- Wiceprezydent Warszawy postawił sprawę jasno - nie chodzi o żadną tolerancję, chodzi o afirmację związków jednopłciowych; tu mówimy nie, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, wara od naszych dzieci - mówił też Jarosław Kaczyński nawiązując do wypowiedzi Pawła Rabieja. 

Na konwencji regionalnej PiS w Katowicach lider partii nawiązywał do ubiegłotygodniowej konwencji w Jasionce, kiedy mówił m.in. o roli rodziny i ochronie dzieci, w kontekście podpisanej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego deklaracji LGBT+. 

- Liczyłem, że w ciągu tych siedmiu dni, które minęły od tamtego spotkania usłyszymy z drugiej strony, ze strony naszych przeciwników jakieś konkretne propozycje, choćby zarys jakiegoś programu. Ale w dalszym ciągu mamy tylko szczególnego rodzaju ideologie - mówił. 

- Siedem dni temu dziękowałem za szczerość, dzisiaj muszę znów podziękować za szczerość panu wiceprezydentowi Warszawy (Pawłowi Rabiejowi), który po prostu postawił sprawę jasno: nie chodzi o żadną tolerancję, chodzi o afirmację. O afirmację związków jednopłciowych, o małżeństwa tych związków, chodzi o to żeby miały prawo do tego, aby adoptować dzieci - mówił Kaczyński. 

- My chcemy jasno powiedzieć: tu mówimy nie, a już w szczególności jeżeli chodzi o dzieci. Wara od naszych dzieci - podkreślił. 

Rabiej w niedawnym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" mówił: "Najpierw przyzwyczajmy ludzi, że związki partnerskie to nie jest samo zło, że nie niszczą tkanki społecznej i polskiej rodziny. Potem łatwiej będzie o kolejne kroki, o równość małżeńską z adopcją".Później we wpisie na Twitterze Rabiej podkreślił, że wyrażone w wywiadzie opinie mają charakter "wyłącznie prywatny". Dodał, że jest "w temacie adopcji bardzo, bardzo sceptyczny".

Konwencja regionalna PiS w Katowicach

Śląsk to drugi region po Podkarpaciu, w którym Prawo i Sprawiedliwość organizuje konwencję. W sumie będzie ich trzynaście, czyli tyle ile okręgów w wyborach do europarlamentu.

Obecna europosłanka Jadwiga Wiśniewska, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz posłanka Izabela Kloc otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Śląsku - wynika z informacji uzyskanych przez PAP. 

Na czwartym miejscu listy znalazł się obecny europoseł PiS Bolesław Piecha. Piąte miejsce zajmuje poseł Waldemar Andzel, a szóste poseł Andrzej Sośnierz. 

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Józef Kubica, Wioletta Koper-Staszowska oraz Bożena Szydlik. Natomiast ostatnie miejsce na liście zajął wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed. 

Europejska Deklaracja Programowa partii

W ubiegłym tygodniu podczas pierwszej konwencji PiS w Jasionce koło Rzeszowa szef sztabu wyborczego i europoseł Tomasz Poręba przedstawił Europejską Deklarację Programową partii. Składa się ona z 12 punktów, mówią one między innymi o działaniach na rzecz powrotu UE do wartości głoszonych przez jej twórców, obronie praw rodziców do wychowania swoich dzieci, aktywnym zabieganiu o interesy polskich rolników, czy o bezpieczeństwo i ochronę europejskich granic. 

"Jedynki" i "dwójki" PiS

W lutym Komitet Polityczny PiS podjął decyzje dotyczące "jedynek" i "dwójek" na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród "jedynek" są m.in.: szef MSWiA Joachim Brudziński, wicepremier Beata Szydło, Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, Witold Waszczykowski, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski, minister edukacji Anna Zalewska i Anna Fotyga.

Pod koniec lutego prezes Jarosław Kaczyński i premier Morawiecki na konwencji partii zapowiedzieli nowe propozycje programowe - tzw. "nową piątkę PiS". Wśród nich znalazły się: wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie PIT do 17 proc. i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, a także "trzynastka" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w trzynastu okręgach wyborczych.

PAP/IAR/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej