Priorytety polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Sprawdź, co planuje MSZ

2019-03-14, 12:10

Priorytety polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Sprawdź, co planuje MSZ
Exposé Jacka Czaputowicza. Foto: PAP/Leszek Szymański

Wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, reakcja wobec agresywnej polityki Rosji, pomoc humanitarna ofiarom wojen oraz ochrona praw Polaków za granicą - to niektóre wyzwania MSZ w 2019 roku. O priorytetach polskiej polityki zagranicznej mówił w exposé Jacek Czaputowicz, szef resortu. 

Posłuchaj

Jacek Czaputowicz o wsparciu organizacji i mediów polonijnych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Priorytety polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku

- Spotkanie w Warszawie przywódców państw członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej od 2004 roku. Odbędzie się ono na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego 1 maja, w 15. rocznicę przystąpienia Polski i i innych państw regionu do UE.

- Wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego o charakterze gospodarczym.

- Dążenie do dorównania w nieodległej przyszłości najbardziej rozwiniętym państwom Unii Europejskiej pod względem poziomu życia. 

- Poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą uzyskać akceptację dla wynegocjowanego porozumienia ws. brexitu. 

- Odnowienie współpracy z Francją i Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego. 

- Rozwój współpracy regionalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Najważniejsze fora współpracy regionalnej to: Grupa Wyszehradzka, Inicjatywa Trójmorza i Bukareszteńska Dziewiątka.

- Wspieranie integracji europejskiej państw Bałkanów Zachodnich.

- Praca nad dialogiem historycznym z Ukrainą i dążenie do cofnięcia zakazu ekshumacji szczątków ludności polskiej.

- Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, w tym sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. 

- Zdecydowana reakcja wobec agresywnej polityki Rosji m.in. wobec Ukrainy i krajów regionu. Polska domaga się od Rosji uwolnienia ukraińskich marynarzy oraz zwrócenia ukraińskich statków. Apeluje także o wykonanie rezolucji zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy, która wzywa Rosję do przekazania Polsce wraku samolotu Tu-154M.

- Rozmowy z Izraelem zarówno o współczesności, jak i historii, ale w duchu wzajemnego szacunku i bez powielania stereotypów. 

- Pomoc humanitarna ofiarom wojen i konfliktów. Polska opowiada się za systemową wizją działań, która zakłada "niesienie pomocy i efektywne odpowiadanie na wyzwania jak najbliżej źródeł konfliktów humanitarnych i migracyjnych, a nie za bezwarunkowym i automatycznym przyjmowaniem wszystkich migrantów".

Ochrona praw Polaków za granicą.

- Rząd dąży także do poprawy bilateralnej współpracy z Norwegią w zakresie ochrony małoletnich. 

- Przygotowania do budowy nowej siedziby ambasady w Berlinie oraz ambasady w Mińsku. MSZ chce również wzmacniać placówki pozaeuropejskie.

- Rozmowy z Litwą o poprawie warunków funkcjonowania polskiego systemu oświaty w tym kraju.

- Na czerwiec zaplanowano rozmowy Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu z udziałem przedstawicieli rządów oraz społeczności polskiej w Niemczech i niemieckiej w Polsce, które mają pozwolić na osiągnięcie wymiernych efektów, szczególnie w zakresie nauczania języka polskiego jako języka ojczystego, realizacji remontu i działalności Domu Związku Polaków w Niemczech w Bochum oraz upamiętnienia w Niemczech polskich ofiar II wojny światowej, w tym przedwojennej mniejszości polskiej.

kad


Polecane

Wróć do strony głównej