more_horiz
PR24 Portal

Zima znów da się we znaki kierowcom. GDDKiA i IMGW ostrzegają przed utrudnieniami na drogach

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 16:41
Opady deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem mogą utrudniać kierowcom poruszanie się po drogach - wynika z poniedziałkowego popołudniowego komunikatu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: www.pixabay.com/pl/users/tpsdave-12019 (domena publiczna)

Ostrzeżenia przed oblodzeniem wydane zostały dla dziewięciu województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz wschodniej części woj. wielkopolskiego.

Chłodniej na południu

Synoptycy przewidują, że na tych obszarach mokra nawierzchnia dróg i chodników zamarznie po opadach deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.

Na Mazowszu, w Wielkopolsce, na Lubelszczyźnie, w woj. łódzkim i opolskim temperatura minimalna wyniesie od -1 st. do 0 st., a temperatura minimalna gruntu około -1 st. Na południu kraju będzie chłodniej. Na Śląsku, w Małopolsce, w woj. świętokrzyskim i na Podkarpaciu temperatura minimalna wyniesie około -2 st., temperatura minimalna gruntu około -3 st.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują we wszystkich nadmorskich powiatach woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. W woj. zachodniopomorskim ostrzeżenie dotyczy też powiatu białogardzkiego, a w woj. pomorskim - gdańskiego.

Na tych obszarach będzie wiał silny wiatr o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h (na Pomorzu w porywach do 80 km/h), z północnego-zachodu.

Deszcz i śnieg w całym kraju

Ostrzeżenie wydało też GDDKiA. "Opady deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem mogą utrudniać kierowcom poruszanie się po drogach" - wynika z poniedziałkowego popołudniowego komunikatu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Pracuje na nich 14 pojazdów do zimowego utrzymania.

"Przelotne opady deszczu występują w całym kraju oprócz województwa podlaskiego. Natomiast śnieg bądź śnieg z deszczem pada w woj. małopolskim i dolnośląskim" - podaje GDDKiA.

GDDKiA przypomina, że w najbliższych kilku godzinach w kraju zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Wystąpią przelotne opady deszczu, przechodzące po południu w opady deszczu ze śniegiem i śniegu, na obszarach podgórskich i w górach - śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 st. na zachodzie do 7 st. na wschodzie, w obszarach podgórskich Karpat od 0 st. do 3 st. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, na wybrzeżu do 80 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w Tatrach porywy do 70 km/h, w Sudetach do 85 km/h. W górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GDDKiA: uwaga na drogach, śliska nawierzchnia w dwóch województwach

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 07:41
Śliska nawierzchnia, opady śniegu, śniegu z deszczem, mżawki i deszczu oraz mgła mogą utrudniać we wtorek poruszanie się po drogach kierowcom - poinformowała GDDKiA w wydanym we wtorek rano komunikacie.
rozwiń zwiń