more_horiz
PR24 Portal

Kulisy spotkania Salvini-Kaczyński. Anna Maria Anders: wicepremier Włoch to czarujący człowiek

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:35
- To było wspaniałe spotkanie. Salvini jest czarującym człowiekiem. Prezes Jarosław Kaczyński również odniósł pozytywne wrażenie - mówi o wizycie na Nowogrodzkiej Matteo Salviniego, wicepremiera Włoch, Anna Maria Anders, pełnomocniczka premiera ds. dialogu międzynarodowego. Jak dowiaduje się portal PolskieRadio24.pl, kolejne spotkanie Kaczyńskiego z włoskim politykiem może odbyć się w Mediolanie. 
Matteo Salvini na spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim i innymi politykami PiS
Matteo Salvini na spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim i innymi politykami PiSFoto: Twitter/Matteo Salvini

Matteo Salvini - po wizycie w Polsce - zrobił na politykach Prawa i Sprawiedliwości raczej pozytywne wrażenie. Co prawda podczas rozmów z Jarosławem Kaczyńskim nie zapadły żadne konkretne decyzje dotyczące ewentualnej współpracy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, ale PiS niczego nie wyklucza. Zapowiada też, że możliwe są kolejne spotkania. Według informacji portalu PolskieRadio24.pl jedno z nich może odbyć się w Mediolanie, skąd pochodzi włoski polityk.

- To bardzo prawdopodobne - potwierdza nam Anna Maria Anders, senator i pełnomocniczka premiera ds. dialogu międzynarodowego, która uczestniczyła w rozmowach Salvini-Kaczyński. Anders przekonuje też, że prezes PiS jest pozytywnie nastawiony do wicepremiera Włoch. - Salvini to czarujący człowiek, a samo spotkanie było wspaniałe - komentuje. 

W kontekście wyborów do PE politycy poruszyli temat nacjonalistycznego ugrupowania Marine Le Pen. Wbrew powszechnemu przekonaniu, Salvini jest sceptyczny co do ewentualnej współpracy z szefową Zjednoczenia Narodowego. – Kaczyński wyraził zaniepokojenie tym, co głosi ta partia. Mówił, że jest radykalna i nie możemy tego popierać. Salvini zgodził się z prezesem - relacjonuje nam minister Anders. 

"Salvini kiedyś może być premierem"

Wicepremier Włoch szuka sojuszników nie tylko przed wyborami do PE, ale buduje swoją pozycję w ogóle. Niedawno był w Izraelu, a w planach jest wizyta w USA. - Salvini dopiero uczy się polityki. Przecież jeszcze w 2017 roku był nikim. Miał poparcie rzędu 6 proc. Obecnie wynosi ono 30 proc. Uważam, że kiedyś może być premierem – twierdzi nasza rozmówczyni i dodaje, że "Liga i PiS mają wspólne cele, dlatego należy rozmawiać". 

Te argumenty nie trafiają jednak do opozycji, która uznała spotkanie z eurosceptycznym politykiem za dowód na polexit. - Prezes Kaczyński nie był gotów do poinformowania publicznie, o czym rozmawiał z liderem Ligi Północnej, a wiemy doskonale, że Matteo Salvini jeździ po Europie i montuje antyunijną, antyeuropejską międzynarodówkę - oświadczył Andrzej Halicki, poseł Platformy Obywatelskiej.

Co niepokoi tak opozycję? Salvini słynie z sympatii prorosyjskich. Uważa m.in., że sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską, są nieskuteczne. - Spotkanie nie oznacza, że musimy się we wszystkim zgadzać. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump też się spotkał z Putinem. Spotkał się również z Kim Dzong Unem – podsumowała minister Anders. 

Klaudia Dadura, PolskieRadio24.pl 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizyta Matteo Salviniego w Polsce. Komentarze polityków PiS i PO

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 18:58
– Skoro wicepremier Włoch Matteo Salvini zabiegał o spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim, to lider PiS nie mógł się nie zgodzić na nie – podkreślił na antenie Trójki poseł PiS Jan Dziedziczak. – Rozmawiali o zmontowaniu przyszłej międzynarodówki – stwierdził Andrzej Halicki, parlamentarzysta PO.
rozwiń zwiń