X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Narodowe Czytanie 2015

Jerzy Radziwiłowicz

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 15:39
Zajmuje miejsce w panteonie najwybitniejszych polskich aktorów filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Ma na swoim koncie wiele ról w filmach polskich i zagranicznych.
Jerzy Radziwiłowicz w Dwójce
Jerzy Radziwiłowicz w DwójceFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Stworzył typ aktora introwertycznego. W pamięci widzów zapisał się głównie z ról: Mateusza Birkuta i jego syna Macieja Tomczyka w dwóch filmach fabularnych Andrzeja Wajdy: „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”.

Za rolę Mateusza Birkuta w filmie „Człowiek z marmuru” uhonorowany nagrodą aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym FEST w Belgradzie (1979) i „Kryształową Gwiazdą”, nagrodą aktorską Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Brukseli (1979).

Otrzymał nagrody Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie –Grand Prix za rolę Marka Brutusa w Juliuszu Cezarze Shakespeare’a w reżyserii Jana Englerta (2006) oraz Grand Prix za rolę Ludwika Lumière’a w słuchowisku „Podróż na księżyc” Moniki Milewskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz (2015). Uhonorowany Nagrodą im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia w teatrze i w filmie (1977), Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1989), Zdobywca telewizyjnego Wiktora w kategorii „najpopularniejszy aktor telewizji” (2005).

Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006).

Honorowany najważniejszymi dla polskiej kultury odznaczeniami i orderami: Srebrnym Krzyżem Zasługi (1989), Orderem Sztuk Pięknych i Literatury przyznawanym przez Ministra Kultury Republiki Francuskiej (1993), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005) oraz Srebrnym Medalem „Gloria Artis” (2013).

Zobacz więcej na temat: Jerzy Radziwiłowicz