X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Pantaleon Szyndler. Malarz, który pomógł przenieść pamięć o Norwidzie w XX wiek

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 22:20
- Trudno jest mi wyobrazić sobie młodego Cypriana Kamila Norwida. Jego wizerunek pozostanie dla mnie taki, jak go widział Pantaleon Szyndler - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Sikorska-Krystek, badacz twórczości Norwida.
Audio
  • Aleksandra Sikorska-Krystek o Cyprianie Kamilu Norwidzie i Pantaleonie Szyndlerze (Vademecum Norwidowskie)
Pantaleon Szyndler, Portret Cypriana Kamila Norwida, 1882, Muzeum Narodowe w Warszawie
Pantaleon Szyndler, Portret Cypriana Kamila Norwida, 1882, Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Domena publiczna/CC0

Autorem jednego z najlepiej znanych portretów Cypriana Kamila Norwida jest malarz Pantaleon Szyndler. Obraz przedstawia mężczyznę stojącego na progu śmierci, starca i poetę.


shutterstock cyprian kamil norwid free 1200.jpg
Twórczość Norwida we współczesnej muzyce. Prof. Chlebowski: "Bema pamięci żałobny rapsod" to potężny utwór

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że Pantaleon Szyndler pomógł przenieść pamięć o Norwidzie, w tym również o jego fizjonomii, do XX wieku. - W epoce Młodej Polski w warszawskich księgarniach można było kupić pocztówki z portretem autorstwa Szyndlera. Reprodukcje tego obrazu pojawiały się też w wielu pracach poświęconych Norwidowi. Natomiast jednoznaczna kategoryzacja dzieła Szyndlera nie jest łatwa. Patrząc na ten portret, myślę o Rembrandtowskim przedstawianiu starców. Być może maniera, w której Szyndler przedstawił Norwida, jest aluzją do ich wspólnych zainteresowań. Natomiast obraz ten bez wątpienia ukazuje napięcie między wizerunkiem Norwida mieszkającego w przytułku a postacią, która mimo to postrzegana jest jako autorytet - powiedziała Aleksandra Sikorska-Krystek.

Jej zdaniem warto również wspomnieć o wizerunku duchowym Norwida starca, który zawdzięczamy jednak jemu samemu. - Mój profesor i mistrz Krzysztof Trybuś pisał w swojej książce, że starość Norwida jest kategorią światopoglądową, która umożliwiała poecie dokonywanie różnych porównań i formułowanie diagnoz o charakterze cywilizacyjnym poprzez odwoływanie się do dawnej sztuki. Trudno jest mi wyobrazić sobie młodego Norwida. Jego wizerunek pozostanie dla mnie taki, jak go widział Szyndler - podsumowała Sikorska-Krystek.  

Posłuchaj
25:13 [PR24]PR24 (mp3) 18 wrzesień 2021 20_32_11.mp3 Aleksandra Sikorska-Krystek o Cyprianie Kamilu Norwidzie i Pantaleonie Szyndlerze (Vademecum Norwidowskie)

 

Oprócz tego najbardziej znanego portretu Szyndler namalował też, wbrew woli poety, Norwida śpiącego, a także obraz przedstawiający uduchowionego starca - "Portret filozofa".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Vademecum Norwidowskie"

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Aleksandra Sikorska-Krystek, doktorantka Uniwersytetu we Fryburgu, badacz twórczości Norwida

Data emisji: 18.09.2021

Godzina: 20.33 

PR24

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Narodowe Centrum Kultury ogłasza specjalny konkurs

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 13:20
Z okazji 200. rocznicy urodzin patrona roku - Cypriana Kamila Norwida - Narodowe Centrum Kultury ogłosiło konkurs na realizację filmu stanowiącego oprawę wizualną do wybranych utworów poety. Prace konkursowe można zgłaszać do 15 listopada - poinformowano na stronie NCK.
rozwiń zwiń