X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Kultura

Kraków z perspektywy rowerowo-poetyckiej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:29
Gdzie w Krakowie można spotkać owce? A brazylijskie meduzy? Jaka jest historia pięty Lenina, który niegdyś stał w Nowej Hucie? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w zbiorze esejów"Premie górskie najwyższej kategorii" Jakuba Kornhausera .
Premie górskie najwyższej kategorii Jakub Kornhauser, wyd. Książkowe Klimaty
"Premie górskie najwyższej kategorii" Jakub Kornhauser, wyd. Książkowe KlimatyFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
10:11 2020_07_22-10-34-54-Kornhauser.mp3 Kraków nieoczywisty w zbiorze esejów Jakuba Kornhausera (Byle do 13/Trójka)

 

Premie górskie najwyższej kategorii są znane miłośnikom kolarstwa: to mety najtrudniejszych podjazdów, owiane legendą przełęcze i szczyty, strome zbocza, po których wspinają się najwytrwalsi. Autor zabiera czytelnika na jedyną w swoim rodzaju rowerową wyprawę po premiach górskich na rogatkach Krakowa. Punkty te są usytuowane w najbardziej tajemniczych zakątkach miasta, wśród starych chat i zagajników, między zapomnianymi kapliczkami a ruinami fabryk i magazynów. Skrzypienie starej kolarzówki wyznacza rytm opowieści, łączących baśniową gawędę z przewodnikiem krajoznawczym, eseistyczną swobodę z precyzją kronikarza.

– Jako przykład zupełnie innego Krakowa zawsze podaję przykład ulicy Kliniec. Jest to ulica na starych Piaskach Wielkich. Wygląda ona, jak wyjęta z "Krzyżaków" czy ze "Starej Baśni" kilka drewnianych, rozsypujących się chałupek na krzyż. Po piętnastu minutach marszu z osiedla bloków nagle znajdujemy się w zupełnie innym świecie, w innej cywilizacji – opisuje gość audycji.

Rowerowe prozy Jakuba Kornhausera są dowodem na to, że świat znad kierownicy typu "baran", nawet jeśli ledwo zipie pod grubą czapą smogu (lub, jak nazywa to autor "stężonej krakowskości"), okazuje się barwniejszy, niż mogłoby się nam wydawać.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta MyszkowskaMarcin Cichoński
Gość: Jakub Kornhauser (poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, autor książki "Premie górskie najwyższej kategorii")
Data emisji: 22.07.2020
Godzina emisji: 10.11

kr/mat. prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Wojna, miłość i Warszawa w powieści "Kipiel"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 17:27
"Kipiel" to powieść w konwencji dziennika, w której bohater obserwuje świat przez pryzmat wojny, miłości i Warszawy. To też rzetelna wiedza historyczna podana we wciągającej i trzymającej w napięciu formie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Układ(a)ne" – współczesne japońskie społeczeństwo w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:49
– Ta książka pozornie opowiada o życiu w korporacji, ale tak naprawdę jest również o pewnym wyobcowaniu we współczesnym społeczeństwie, o samotności i o feminizmie – mówiła w Trójce Agata Bice, autorka polskiego tłumaczenia zbioru opowiadań pt. "Układ(a)ne" awangardowej japońskiej autorki Aoko Matsudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka zaklęta w słowach. "Pszczoły i grom w oddali" Riku Ondy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 12:25
– To powieść, która powstawała kilka dobrych lat. Riku Onda sama miała doświadczenia muzyczne – uczyła się gry na fortepianie. Kiedy opowiada o swoich doświadczeniach z muzyką, gdzieś słychać echa tego, z czym mierzą się bohaterowie jej powieści – mówiła w Trójce Katarzyna Sonnenberg-Musiał, autorka polskiego tłumaczenia japońskiej powieści "Pszczoły i grom w oddali".
rozwiń zwiń