X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Kultura

Andrzej Szadejko - czyli Gdańsk i romantycy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 12:30
Andrzej Szadejko nie przestaje czarować nas swoimi kolejnymi płytami. Artysta ten zdobywa sobie też uznanie za działalność edukacyjną i kulturotwórczą.
Andrzej Szadejko i jego pozytyw
Andrzej Szadejko i jego pozytywFoto: Grzegorz Śledź / PR2

Pod koniec kwietnia Andrzej Szadejko otrzymał prestiżową Pomorską Nagrodami Artystycznymi. Ten znakomity organista znalazł się w prestiżowym gronie m.in: Leszka Możdżera, Leszka Kułakowskiego i Henryka Cześnika. Wyróżnienie przyznanie Andrzejowi Szadejko to kolejne uznanie dla jego szerokiej działalności artystycznej.

Statuetkę Gryfa Pomorskiego otrzymał on w kategorii Kreacje artystyczne za festiwal ORGANy PLUS+. A konkretnie za „(…) próbę odtworzenia muzyki dawnych mistrzów poprzez użycie oryginalnych dawnych instrumentów i techniki wykonawczej, przy niezmienionej od stuleci akustyce gotyckiego kościoła św. Trójcy w Gdańsku”.

Andrzej Szadejko, urodzony w 1974 roku w Gdańsku, studiował grę organową w Gdańskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Leona Batora, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w klasie organów Jean-Claude Zehndera. Nie poświecił się jednak jedynie organom. W Schola Cantorum Basiliensis ukończył także z wyróżnieniem naukę śpiewu w klasie Richarda Levitta oraz kurs kompozytorski u Rudolfa Lutza.

Muzyk ten ma na swoim koncie mnóstwo znakomitych nagrań. Dla prestiżowego wydawnictwa MDG nagrał dwa krążki z muzyką Friedricha Wilhelma Markulla – zapomnianego dziś kompozytora, który gdy umarł w 1887 roku żegnany był z honorami przynależnymi wielkiemu twórcy i organiście. Przez pół wieku tworzył on muzyczną kulturę Gdańska – kulturę, którą na na tym wyjątkowym wydawnictwie przypomina właśnie Andrzej Szadejko. Znakomita jakość płyt – wyprodukowanych w technologii SACD – a do tego maestria kompozycji – warto poznać twórczość Markulla.

A że Gdańsk pod względem muzycznym wiele do zaproponowania, świadczą i inne płyty, przy których tworzeniu Andrzej Szadejko brał udział. Warto zapoznać się z krążkami wydanymi przez Sarton: The Gdańsk Baroque Cantatas, Easter Cantatas of 18th Century Gdańsk, Christmas Cantatas of 18th Century Gdańsk, Lent Cantatas of 18th Century Gdańsk, a także "Passio Christi" - Johanna Balthasara Christiana Freislicha i "Sacred cantatas" - Johanna Jeremiasa Du Graina. Na płytach tych organiście towarzyszy wspaniały zespół Goldberg Baroque Ensemble i Goldberg Vocal Ensemble, a także cały szereg znakomitych solistów.

Nie tylko jednak Gdańsk pozostaje obiektem fascynacji Andrzeja Szadejko. Spójrzmy na innego jego płyty, jak choćby Musica super Verticem – a znajdziemy na niej bardzo ciekawy program, który wypełniają dzieła choćby Brahmsa, Bacha czy Dworzaka. Na kolejnej bardzo ciekawe płycie „Romantic organ music” usłyszymy choćby utwory Nowowiejskiego, Reubke i samego organisty. Osobnym tematem jest też jego podwójne wydawnictwo poświęcone muzyce Johanna Gottfrieda Müthela, który zapisał się w historii muzyki jako jeden z najważniejszych obok C.P.E. Bacha twórców epoki burzy i naporu.

Andrzej Szadejko nie idzie łatwą drogą, wybiera wymagający, nietuzinkowy repertuar i przywraca niesłusznie zapomniane dzieła. i chwała mu za to.

Mieczysław Burski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Czy warto słuchać sonat fortepianowych Haydna?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 12:24
W końcu jest ich tak wiele. Wielki mistrz klasycyzmu miał to szczęście, że posiadał olbrzymi talent, długo żył i przez większą część swojego życia miał bogatych patronów. Katalog jego dzieł jest olbrzymi.
rozwiń zwiń