X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Zadziwiające inspiracje Macieja Sieńczyka

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 22:03
Niewielu współczesnym artystom zdarzyło się otrzymać prezent w postaci muzycznego hołdu – utworu skomponowanego i zadedykowanego dla tej jednej osoby, wymienionej z imienia i nazwiska w tytule utworu. 
Maciej Sieńczyk
Maciej SieńczykFoto: Forum/Jacek Łagowski

Tak właśnie zdarzyło się Maciejowi Sieńczykowi, rysownikowi, twórcy komiksów i pisarzowi. Jednak kompozytor Stefan Wesołowski nie działał zupełnie bezinteresownie. Rekompensatą za pracę było obsadzenie jego postaci w roli bohatera jednego z epizodów w komiksie. 

Posłuchaj
48:45 2021_11_24 21_09_39_PR3_Klub_Trójki.mp3 Od sennych wizji do plansz komiksowych. Maciej Sieńczyk (Klub Trójki)

 

Wizje senne 

– Macieja Sieńczyka inspirują zarówno skrawki banalnej codzienności, jak i zjawiska, które śnią się każdemu z nas. Jako artysta jest przygotowany, by nie zapomnieć wątku, który pojawił się w nocy – zaznaczyła prowadząca audycję Monika Małkowska. 

– Miałem zaszczyt, który służył mi do zapisywania snów. Teraz przerzuciłem się na komputer i robię to w pliku tekstowym. Okazało się, że sny te nie są zbyt przydatne w tworzeniu komiksów. To gatunek, który posługuje się lapidarnym językiem, a sny są dość rozwlekłe. Porzuciłem więc rejestrowanie ich. Inspiruje się teraz zwiewnymi zdarzeniami, czyli czymś, co spotyka mnie w mieszkaniu lub co zasłyszę na ulicy. Zasadniczą osią fabularną jest jednak bardzo przemyślana historia, którą przygotowuję sobie skrzętnie, bez żadnych paranormalnych naleciałości – zaznaczył gość "Klubu Trójki".

Zadziwiające inspiracje

Bazę do twórczości artysty stanowiły plansze BHP, podręczniki do nauki przysposobienia obronnego, a także protezy nóg. – je kiedyś na targu staroci. Pomyślałem, że nie ma sensu gromadzić ich więcej. Wydawało mi się to trochę pretensjonalne. Porzuciłem tę pasję już dawno temu.

Sztuczne nosy

– To zawiła historia, która ma swoje korzenie w dawnych czasach. Siedziałem z moją dziewczyną Basią z domu i oglądaliśmy plakaty w przychodni, które udało nam się pozyskać. Przyszedł do nas Antoni Starowieyski, który jest obecnie cenionym malarzem. Przyprowadził nam swoją koleżankę. Zostaliśmy przyjaciółmi, a ta dziewczyna po latach wyszła z pewnego mężczyznę, który napisał książkę pt. "Zemsta jeżozwierza". Zlecił mi zrobienie ilustracji do swojego działa. Wykonałem je na dużych planszach techniką, którą preferuje, czyli pędzelkiem maczanym w czarnym tuszu. Z oryginalnych plansz zorganizował mi wystawę. Przyszedł na nią współwłaściciel jednej z warszawskich galerii. Prace się mu spodobały i zaproponował zorganizowanie drugiego wydarzenia – opowiadał Maciej Sieńczyk.

"Spotkanie po latach" 

– Pomyślałem wtedy, że zamiast robić bezmyślnie wystawy, powinienem zaangażować się w projekt. W ten sposób powstały wydarzenia gdzie prezentowane plansze, które sobie w myśl nowych albumów komiksowych. W ten sposób do 4 grudnia w galerii aTAK wystawione jest trzydzieści dużych rysunków. Niektóre z nich są kolorowe i stworzone z myślą o nowym komiksie zatytułowanym "Spotkanie po latach" – zaprosił. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Maciej Sieńczyk (rysownik, twórca komiksów)
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 21.08

zch

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Tamara w rodzinie. Marisa de Lempicka gościem "Klubu Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 22:00
To było szczególne wydanie audycji. Jego najważniejszą częścią był wywiad przeprowadzony przez Aleksandrę Kaczkowską z Marisą Doporto vel de Lempicką – prawnuczką Tamary Łempickiej, najsłynniejszej malarki epoki art déco. – Była prawdziwą wielką damą, wspaniałą kobietą. Miała w sobie niesamowicie dużo siły. Gdy ją poznałam, miała ponad 70 lat, ale ta siła ciągle w niej była, otaczała ją niesamowita aura, jakiej nigdy u nikogo nie spotkałam – wspominała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Xawery Dunikowski. Dotknąć koszmaru wojny

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 22:13
Na jego życiu piętno odcisnęły dwie wojny światowe. W czasie pierwszej służył w Legii Cudzoziemskiej. Podczas drugiej był więźniem obozu koncentracyjnego. Xawery Dunikowski (1875-1964) to twórca związany z Krakowem, Paryżem i Warszawą. W swoich obrazach zawarł tragiczne doświadczenia z okresu, kiedy przez pięć lat był więźniem KL Auschwitz.
rozwiń zwiń