X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Kultura

Najcenniejsze w Polsce skrzypce na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 09:53
Pierwsze w powojennej Polsce skrzypce Stradivarius z 1685 roku będzie można od dziś przez dwa tygodnie oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. Instrument został zakupiony w maju przez Romana Ziemiana i Stephana Morgensterna, założycieli portalu FutureNet, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 3 dni temu nadano mu imię "Polonia".
Audio
  • Od dziś pokaz bezcennych skrzypiec Stradivarius z 1685 roku w Zamku Królewskim. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
Dokładne badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne
Dokładne badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalneFoto: materiały prasowe

Dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski podkreśla, że możliwość obejrzenia skrzypiec to wyjątkowe wydarzenie. - Spojrzeć oko w oko - że tak powiem - z odległości kilku centymetrów na wyrób pochodzący z pracowni lutniczej Stradivariego jest rzeczą całkowicie unikalną - powiedział Wojciech Falkowski. - Takich okazji praktycznie na świecie nie ma i teraz przez dwa tygodnie Zamek Królewski taką okazję dla swoich gości będzie stwarzał - dodał.

Na co dzień na Stradivariusie "Polonia" gra skrzypek Janusz Wawrowski. Wirtuoz mówił, że z łezką w oku, ale i radością robi przerwę w koncertowaniu na tym wyjątkowym instrumencie, bo chciałby, by jak najwięcej osób dowiedziało się czegoś o Stradivariusie, o tym konkretnym instrumencie i mogło go zobaczyć z bliska.

Polska przed II wojną światową miała kilka Stradivariusów. Niestety wszystkie te niezwykle cenne instrumenty wywieziono, sprzedano lub przekazano w inne ręce. Teraz, po raz pierwszy w powojennej historii kraju, mamy "swojego" Stradivariusa. Forma instrumentu nawiązuje już do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tak zwanego okresu złotego jego twórczości. Ten egzemplarz pozostawał przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Grano na nim koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Dokładnie badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne.

Skrzypce powstały w 1685 roku, w roku narodzin Jana Sebastiana Bacha. Ich autentyczność potwierdzają certyfikaty. Skrzypce zostały zdeponowane w specjalnej szklanej gablocie, która umożliwia ich prezentację publiczną. Konstrukcja witryny pozwala na przekroczenie dotychczasowej bariery bezpieczeństwa i zbliżenie wzroku na taką odległość, która umożliwi dokładne poznanie wszystkich niuansów konstrukcyjnych tego rzadkiego instrumentu. Będzie można go podziwiać zarówno po zakupie biletu na zwiedzanie stałych zamkowych ekspozycji, jak i monumentalnej czasowej wystawy "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej", która rozpoczyna się nieopodal miejsca prezentacji skrzypiec.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Hidden violin". Stradivarius na płycie Janusza Wawrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 15:27
Znany skrzypek opowiadał w audycji o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hidden violin".
rozwiń zwiń