X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Otwarcie saloniku Heleny Modrzejewskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 13:00
Polska aktorka, która zrobiła zawrotną karierę w USA, była związana z Żegocinem, gdzie zostanie otwarta poświęcona jej stała ekspozycja.
Portret Heleny Modrzejewskiej
Portret Heleny ModrzejewskiejFoto: domena publiczna

W sobotę 19 maja o 18.30 zostanie otwarty w Ośrodku Kultury w Żegocinie salonik Heleny Modrzejewskiej i rodziny Chłapowskich. W wydarzeniu będą uczestniczyć m.in. prof. dr. hab. Emil Orzechowski, potomkowie Heleny Modrzejewskiej z Ameryki i rodzina Chłapowskich.

Aktorka często odwiedzała wielkopolską wieś ze swoim mężem Karolem Bodzenta Chłapowskim, by zobaczyć jego brata Józefa.

Z Polski do USA
W saloniku urządzonym na podstawie oryginalnych zdjęć, można obejrzeć drogę artystyczną aktorki, z Krakowa i Warszawy do Stanów Zjednoczonych. Są zdjęcia z ról tytułowych, m.in. w spektaklach "Barbara Radziwiłłówna", "Karpaccy Górale", "Romeo i Julia", "Dama Kameliowa".
Są także zdjęcia Heleny ze ślubu z Karolem (ok. 1868 r.) i informacja, że arystokratyczna rodzina Chłapowskich zaakceptowała ten związek dopiero po roku i złożonej obietnicy, że aktorka nie będzie grać ról "kobiet upadłych".
Można obejrzeć plakaty pokazujące Helenę w różnych rolach, występującej poza granicami kraju oraz kilkadziesiąt książek o jej życiu i karierze aktorskiej, a także wizerunek Matki Boskiej Żegocińskiej z naszyjnikiem, który Modrzejewska ofiarowała miejscowemu kościołowi.
Sobotnie uroczystości pt. "Modrzejewska w Żegocinie" rozpoczną się po południu w Kaliszu spotkaniem z profesorem Emilem Orzechowskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - prezesem Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Modrzejewskiej Modrzejewska/Modejska.
Po południu goście i turyści pojadą do Żegocina. Po otwarciu Saloniku obejrzą film dokumentalny pt."Modejska-Woman Triumphant" w reżyserii Barbary i Leonarda Myszyńskich z USA. Następnie zostaną wręczone nagrody w konkursie plastycznym "Helena Modrzejewska-gwiazda swojej epoki na wielkopolskiej ziemi". Wieczór zakończy widowisko plenerowe, z udziałem m.in. aktorów kaliskiego teatru.
- W swoich pamiętnikach aktorka napisała, że po wyjazdach z Żegocina była zawsze uduchowiona. Spędziła tutaj w 1895 r. święta Bożego Narodzenia - mówiła Zofia Zawada z miejscowego ośrodka kultury, współorganizatorka sobotnich uroczystości. Według niej, w ślad za aktorką podążała do Żegocina elita intelektualna ówczesnej Polski, m.in. Henryk Sienkiewicz.

Żegocin a Modrzejewska
Po śmierci Heleny w 1909 roku w USA jej mąż osiadł w Żegocinie. Tutaj miał przywieźć większość pamiątek po żonie - listy, suknie i inne osobiste rzeczy. Do naszych czasów nic z tych rzeczy nie ocalało.
Mąż Modrzejewskiej zmarł w Żegocinie w 1914 r. Tutaj został pochowany. Później jego prochy przewieziono do Krakowa i złożono obok szczątków żony.
Modrzejewska specjalizowała się w rolach szekspirowskich i tragicznych. Była propagatorką twórczości Williama Szekspira. Zaliczano ją do najpiękniejszych kobiet epoki. W 1876 roku wyemigrowała do USA, m.in. z Henrykiem Sienkiewiczem.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

sm

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni